| tonyc7 a întrebat:

Cum se pronuntă DANKE in germana? Danche (cum se aude) sau Dancă (cu ă la sfârşit)?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pronuntia corecta este Danc(h)e.
K se pronunta un "c" apasat.
E simplu aici se pronunta e (alteori se pronunta un e retinut).

| Frank51 a răspuns:

Pronunția corectă este Dancă, dar nu este problemă dacă spui danke.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

"Ă" NU se pronunta in limba germana!
Danke se pronunta "E"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dincă rolling on the floor

| salieri84 a răspuns:

Mi-aduci aminte de Cristi Tanase, la un interviu de dupa un meci din Europa League, cand voia sa le multumeasca celor de la Schalke04, pentru ajutor. ''Danke Shanke!'' Cred ca i-a placut aliteratia happy

| Sky7 a răspuns:

Danche, cum se aude