| Dani_Daniel_1999_As2O a întrebat:

Cum se rezolva ecuatia de grad 1 cu doua necunoscute?, stiu ceva de "delta", sunt singur.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ITPlace a răspuns:

Salut!
Delta face totul :))
1) DELTA =?
2) X1 =?
3) X2 =?
Ai urmatoarele forumle
E de forma ax patrat + bx + c =0
Delta = b patrat + 4 ac
x1 = -b + radical din delta totul supra 2a
x2 = -b - radical din delta totul supra 2a
Am gasit un site unde explica super bine, te mai poti uita pentru exemple
Link: http://mate123.ro/......-gradul-2/
Multa bafta :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ITPlace):

Delta este egal cu b patrat minus 4 ac nu plus.

| ITPlace a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, greseala mea.

3 răspunsuri:
| Gheorghita_Postolache_2000 a răspuns:

Ceva cu delta era la ecuatiile de gradul 2. La ecuatiile de gradul unul se scrie doua ecuatii una sub alta. Dupa care inmultesti pentru a aduce ori x-ul ori y-ul (astea fiind de obicei necunoscutele) la aceleasi valori(3x sus si 3x jos), dupa care se inmulteste o ecuatie cu -1 pentru ca x sau y sa aiba valori opuse, si se afla cealalta valoare prin scadere. Cealaltavaloare se afla prin inlocuire in prima ecuatie. Scuze daca n-ai inteles tot, dar si eu le-am cam uitat...