| TheTimeKiller a întrebat:

Cum se rezolva problemele cu echilibrul chimic? Ma poate ajuta si pe mine cineva sa inteleg? Am lipsit la o ora, mi-am luat eu lectia dar nu inteleg cum se rezolva problemele. Nu inteleg la formula de ce sunt scrise : [C]^c, cu ce ar trebui sa inlocui? Sunt clasa a 9-a(stiinte). Nu imi rezolv tema pe TPU, doar cer o explicatie. Stiu toate lectiile din urma.

Răspuns Câştigător
| HetfieldOP a răspuns:

Sa inteleg ca ^c e un numar, nu? Pe scurt, electronii sunt negativi, deci daca se adauga electroni la o reactie, i se scade indicele de sus. Exemplu: N^+5, +3electroni(e-), este egal cu N+^2. Adica, 5+(-3)(pentru ca electroni sunt negativi)=2. Bafta! =]