| MaRy_2365 a întrebat:

Am lipsit azi de la scoala si nu am lectia si am ca tema multe ex.de genu:
| - 1 998 | =
| + 2 000| =
| - 215 | =
si nu stiu cum se rezolva. Cine ma ajuta are FUNDA!

Răspuns Câştigător
| HoneyBooBoo a răspuns:

Barele acelea se numesc modul, tu trebuie sa scoti numerele alea de sub modul, e simplu, cele care au minus vor avea plus dupa ce vor iesi de sub modul iar cele care au plus vor avea minus dupa ce le scoti de sub modul, doar atat trebuie sa faci sa schimbi semnul exact asa cum ti-am spus. ex: |-1 998 | = + 1 998 sau 1 998(pentru ca nr care au semnul plus nu trebuie neaparat sa fie scrise) Spor la invatat!;*

6 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Barele acele două se numesc modul. Modulul este egal cu valoarea din el dar este întotdeauna pozitivă. De exemplu, modul din -1998 este egal cu 1998.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ai dat fundă unui răspuns greşit. Modulul nu schimbă semnul, ci doar face numărul din el pozitiv. Pe româneşte, atunci când numărul de sub modul este negativ, atunci e acelaşi număr, doar cu plus, dar când e un număr pozitiv sub modul atunci el iese tot pozitiv de sub modul. Pe româneşte, modulul nu poate fi nicidecum un număr negativ.

| MytyKoste a răspuns:

Lol...am gasit din intamplare aceasta intrebare...nu inteleg de ce i-ai oferit funda unuia care ti-a explicat gresitlaughing
În matematică, modulul sau valoarea absolută a unui număr real x, notat |x|, este numărul real luat fără semn (astfel, de exemplu, 3 este valoarea absolută a numerelor 3 şi -3). În mulţimea numerelor complexe, modulul unui număr este distanţa dintre acesta şi origine, numărul complex 0.

| Elenutsaaaa a răspuns:

Pai.modul.dintr`un numar. pozitiv sau negativ.e este acel nr dar POZITIVdeci.ai |-1998|=1998...|+2000|=2000...|-215|=215.Sper ca te-am ajutat. Fundaaa?batting eyelashespuppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| vladdutu a răspuns:

La primul i 1997 la al doilea e 1999 la al treilea e 214 funda?