| Dannah a întrebat:

Cum se scot intregii dintr-o fractie? De exemplu din fractia 17 supra 5?

10 răspunsuri:
| danielutzica a răspuns:

Pentru a scoate intregul din fractie impartim numaratorul la numitor. Catul e integul, restul se scrie la numarator si numitorul ramane acelasi. 17:5= 2 intregi si 2/5

| Adelina14 a răspuns (pentru danielutzica):

Mersi mi-a fost de ajutor rs au

| catalinaioana2003 a răspuns (pentru danielutzica):

Mi-ai fost de mare ajutor!

| Robu_Darius_1982 a răspuns (pentru danielutzica):

Pai 17:5 = 3intregi si 2/5

| DirtySocks a răspuns:

Imparti 17 la 5, pastrezi acelasi numitor si mai departe...

| ZaineaM a răspuns:

Raspunsul este 3 intregi si 2 pe 5. este simplu. cauti cel mai apropiat nr de 17 care sa se imparta la 5 ( ex 15) si asa scoti intregii (3) nr care iti mai ramane pana la 17 (2) il lasi deasupra si nr la care ai impartit (5) il lasi unde era. ca sa ii introduci intregii faci 3 ori 5 plus 2 (inmultesti intregii cu nr la care ai impartit si aduni nr care tia ramas ) sper ca ti-am fost de ajutor

| ilovecandy a răspuns:

De cate ori intra 5 in 17 atatia intregi ai
ce ramane e restul
ai inteles?

| RoCoFeLuS a răspuns:

Simplu

| DjReFresh a răspuns:

Dannah... am o idee mai buna eu, pleaca la profu/profa de mate si intreab-o si +la asta zii ca ai fost ''neatenta'' la ore si nu ai invatat nimic. aaa si inca ceva, daca tot profu iti raspunde
da-i si funda, ce zici?

| TeUbEsC a răspuns:

Imparti 17 la 5 si iti da 3 intregi(5X3=15) si iti mai ramane 2(17-15=2) si pastrezi acelasi numitor(5)

sper ca te-am ajutat!