| Adrian_Ilie_1998 a întrebat:

Cum se scrie corect: "Cand vii la mine" sau "Cand vi la mine"?

16 răspunsuri:
| TedMosby a răspuns:

"Cand vii la mine"

| Ramona000 a răspuns:

Cand vii la mine

| BluishAngel a răspuns:

"Cand vii la mine" este corect deoarece in limba romana la aproape toate verbele care se termina in "i" la persoana a doua singular se mai adauga un "i".Un alt exemplu este : "vei fii" happy

| Maria-Diana_Constantin_1990 a răspuns (pentru BluishAngel):

Mai informeaza-te in legatura cu "fii"!

| Nic_Nikky_2000 a răspuns (pentru BluishAngel):

Vei fi nu vei fii

| paul55 a răspuns:

Salut. pai este corect Cand vii la mine. funda.

| stefioctavia a răspuns:

Corect este 'Cand vii la mine' cu doi de i

Răspuns utilizator avertizat
| DeleteAcount a răspuns:

Fara indoiala ca ieste corect "Cind vii la mine ", si atunci cind pronunti se aud ambii "ii"winking

| Gall_George_1982 a răspuns (pentru DeleteAcount):

Ce-i corect e corect... mai ales daca chiar "IESTE" corect :rolling on the floor)

| Rusu_Fabian_1972 a răspuns (pentru DeleteAcount):

Fara indoiala se scrie corect ESTE si nu IESTE!

| Gabriel_Marius_1980 a răspuns (pentru DeleteAcount):

Tu vorbesti serios!? laughing

| Avram_Andreea_1997 a răspuns (pentru DeleteAcount):

Serios, tu care scrii "ieste" corectezi lumea?

| alexandruvet a răspuns:

Vi
Scriem vi dacă îl putem completa cu vouă:
Vouă vi s-a spus să nu mai chiuliţi de la ora de gramatică.

Vii
Scriem vii
a. când putem să-l completăm cu tu: tu vii, tu să vii – de la a veni.
b. când e pluralul de la viu şi, evident e opusul lui morţi: oameni vii (spre deosebire de oameni morţi). Sau vii / morţi – la biserică, pe căsuţele alea de tablă unde s-aprind lumânări.

Viii
Viii scriem, de obicei, tot în cele chestii bisericeşti: Viii cu viii, morţii cu morţii. Adică atunci când viii poate fi înlocui cu cei vii. (Cei vii cu cei vii, cei morţi cu cei morţi.)
Despre i – ii – iii, aici.

Vi-i
Scriem vi-i când putem completa cu vouă şi pe ei: Când îmi puteţi da banii? – Vi-i dau mâine. (Eu vă dau vouă banii, pe ei.)

V-i nu există.

| AdrianaBc124 a răspuns:

Corect: "Cand vii la mine"

| Niculae_Constantina_1955 a răspuns:

Cand vi la mine sau cand vii la mine?