| Ionut58282856 a întrebat:

Cum se zice in italiana "vreau sa mananc pizza"? Ma refer daca exista o varianta pentru"sa" in italiana. Se inseamna daca, nel inseamna in si tot asa.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Voglio mangiare la pizza

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sau: Voglio mangiare la pizza, ti prego!

| Ionut58282856 explică (pentru Salontanul):

Ok, dar exista ceva sinonim pentru "sa " in limba italiana? Adica din romana in italiana. Si daca stii cumva care e diferenta dintre in si nel in italiana.

| Salontanul a răspuns (pentru Ionut58282856):

Sa facem= fare, sa mergem= andiamo, etc. Nu exista "sa". Cat despre in si nel au acelasi sens dar nu stiu cand se foloseste unul si cand celalalt.

| Ionut58282856 explică (pentru Salontanul):

Nella è gen in+la iar nell inseamna in+il (articolul il, la, l' etc.) Intre timp am aflat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Quiero mangiare una pizza por favor laughing))

| Ionut58282856 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca trebuia sa o pun la conversationale. Ce inseamna quiero?

| PeeWee96 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Quiero-Vreau (Din Spanioala)
Vreau sa mananc pizza - Voglio mangiare la pizza (Italiana)

| Aube a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e italiana la tine? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost sarcastic, de-asta am si ras, dar nu iti trebuie italiana sa comanzi o pizza.
Te duci la restaurant si faci ca mine.
Ii arati poza din meniu si ii zici this one happy