| sabin89 a întrebat:

Cum stim exact la 4 fara cate minute (si secunde) limbile ceasului sunt in prelungire?

22 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Normal ar fi la 4 fără 10. Dar la 4 fără 10 acul orar nu se află exact la 4.
Acele 10 minute care mai sînt pînă la 4, înseamnă a 6-a parte dintr-o oră, adică un arc (unghi) de 60 de grade.
Mergînd pe distanţa orară dintre trei şi patru, avem 360 : 12 =30 de grade. Iar 30 : 6 ( proporţia la nivelul acului minutar) = 5.
Adică pînă ce acul minutar va străbate 60 de grade, cel orar va străbate 5 grade.
Deci cam cu 5 grade înainte de ora 4, cele două ace vor fi unul în prelungirea celuilalt.

| sabin89 explică (pentru corolav):

Poti sa fii si mai specific? Adica sa spui concret la ce ora: 4 fara atatea minute si atatea secunde; sau 4 fara un numar de minute, apoi virgula si apoi doua-trei zecimale.

| corolav a răspuns:

Eu ţi-am trasat modalitatea de a o face şi algoritmul de calcul. Încearcă să pui şi tu puţin capul la contribuţie.
Şi timpul meu costă bani!

| sabin89 explică (pentru corolav):

Bun, am calculat. Este la ora 4 fara 10 minute si 54, 6 secunde.

| valentingb a răspuns:

Aproximativ la ora 3:49:49. Totusi cum se poate sa fie la ora 4 fara 10 si 54, 6 scunde? Oricum ar fi, nu este exact. Exact ar fi la 4:50:50, dar asta nu va exista niciodata.

| sabin89 explică (pentru valentingb):

Nu am inteles de ce "exact ar fi la 4:50:50"? Poate o sa imi explici. In ce priveste calculul prin care am ajuns eu la acel rezultat, el poate fi destul de exact. Si nu m-am folosit de asa-zisul algoritm propus de corolav. Uite cum am facut eu: Imagineaza-ti ca desfasuram cercul - cadranul ceasului. C este lungimea circumferintei. Acest C se imparte in 12 parti: 1, 2, 3, 4...12. Notam cu L lungimea unei diviziuni (L=C/12). Transformam problema intr-una de miscare rectilinie si uniforma, exact cum ar fi: Doua vehicule pleaca in acelasi moment si in aceeasi directie, unul din punctul A, celalalt din punctul B, primul cu viteza V1, iar al doilea cu viteza V2. Se pune intrebarea dupa cat timp intre cele doua vehicule va fi distanta D (o distanta data). Revenind la ale noastre, sa ne imaginam momentul 4 fara un sfert, pe lungimea cercului desfasurat. In acest moment, vehiculul 1 (minutarul) se afla exact pe 9 (fara aproximatie, ci exact). Vehiculul 2 (orarul) se afla intre 3 si 4, exact la punctul 3 si trei sferturi (la fel, fara aproximatie, ci exact). Sa retinem ca am notat cu L lungimea C/12, adica distanta intre 1 si 2 sau intre 2 si 3 s.a.m.d. si ca nu ne mai aflam pe cerc, ci pe o linie dreapta. Din acest moment (4 fara un sfert) pornesc cele doua "vehicule", minutarul si orarul, fiecare cu viteze diferite, dar in aceeasi directie, avand o distanta intre ele initiala de (5 si un sfert) L. Viteza minutarului este de 12 L/ ora, iar a orarului este de L/ ora (am luat L ca unitate de masura). De acum problema seamana exact cu cea de care vorbeam mai inainte. Se stiu vitezele celor doua vehicule, se stie distanta initiala dintre ele (5L si un sfert), ele pleaca in acelasi moment si in aceeasi directie, se pune intrebarea: dupa cat timp intre cele doua vehicule distanta va fi 6L (adica jumatate din circumferinta). Se noteaza cu "t" acest timp, se scriu relatiile corespunzatoare si gata problema, adica se afla "t".

| valentingb a răspuns:

Sabin dar tu ai spus (si secunde). Eu paranteza asta am luat-o in calcul, adica toate cele 3 limbute :p sa fie in continuarea una alteia. De asta spuneam ca 54, 6 secunde nu e corect, este o distanta de 1 L, dupa notatia ta, intre minutar si secundar. De asta am spus atunci ca nu e corect.

| sabin89 explică (pentru valentingb):

That was a misunderstanding. Inteleg unde a fost confuzia. Trebuia sa fiu mai clar. Numai cele doua (minutarul si orarul) trebuia sa fie in prelungire.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Ma depaseste problema laughing

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Daca nu era cu ceasul, ci era o problema de miscare rectilinie si uniforma, ai fi zis ca e simpla. Se dadeau in clasele primare probleme de genul: Doua masini, una in Bucuresti, alta in Ploiesti (60 km intre ele) pleaca in acelasi timp si in aceeasi directie, cea din Buc. cu 80 km/h si cea din Pl. cu 10 km/h; dupa cat timp se intalnesc? Cam asa ajunge si problema cu ceasul, daca o desfasori si o urmaresti pe orizontala.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Tocmai.e genul de problema pe care l-am urat si care mi-a traumatizat copilaria la scoalalaughing

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Ei, tu ai avut inclinatii spre filologie.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Wow, aici ai ghicithappy

| sabin89 explică (pentru raluk27):

N-am ghicit, mi-am dat seama.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Cum?happy

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Ghici cum(!) Pai vad si eu cum scrii, vad cum recunosti felul propozitiilor subordonate in fraza si multe altele.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

So?laughing Puteam sa fiu o fosta eleva de la mate info, careia ii placea gramaticabig grin

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Orice e posibil in lumea asta.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Intr-adevar, am fost la filologie. Poate ti-ai dat seama si pentru ca majoritatea intrebarilor pe care le-ai pus (si la care am raspuns) au fost din gramatica.

| raluk27 a răspuns:

Ne imaginam limbile in linie dreapta sau, asa cum de la si 20 (4 cum ar veni) mai sunt 10 min pana la si jumatate, tot astfel la fara 10, mai sunt 10 minute pana la fix

| sabin89 explică (pentru raluk27):

Asta e o prezentare aproximativa. In realitate, la 4fara 10 limba mica nu este exact pe 4. Deci limbile formeaza un unghi de 180 de grade putin inainte de 4 fara zece. Cum aflam exact momentul, adica 4 fara 10 si cate secunde?

| LeMousiqe a răspuns:

\Buna/!
4 fara 10