| elev2015 a întrebat:

Cum te poti muta/transfera dintr-o clasa in alta in acelasi liceu? As dori sa fac acest lucru dupa primul semestru scolar (sunt clasa a IX-a) deoarece nu imi plac profesorii si consider ca mi-ar fi mai bine la cealalta clasa cu alti profesori.Clasa cealalta este acelasi profil si fara intensive,exact ca cea in care sunt de altfel, deci nu ar fi nimic schimbat in acest sens.Va multumesc in avans pt raspunsuri.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Şi în acest caz, este vorba de un TRANSFER!
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/
Doar că NU vei da diferenţe :)

Toate cele bune!

| elev2015 explică (pentru bursuc001):

Si care sunt exact pasii pe care trebuie sa ii parcurg? Merg cu un parinte in vacanta dintre semestre sa vorbeasca cu directorul? Trebuie sa am o medie anume sau chestii de genul? Sa ofer detalii despre motivul pentru care doresc sa ma mut? Scuze de toate aceste intrebari dar vreau sa fiu informat si sa ii explic mamei exact ceea ce trebuie facut.

| bursuc001 a răspuns (pentru elev2015):

Eu nu pricep : E chiar aşa de greu să citeşti la linkul indicat de mine?
Vreţi doar "mură-n gură" sad

Dacă acum ai trecut în clasa a 9-a, atunci NU se poate să te transferi acum!

TREBUIE să faci cel puţin primul semestru la liceul/specializarea unde ai fost repartizat/ă!
NU te poţi transfera după primul semestru dacă media ta de admitere este mai mică decât a ultimului admis ( la acea specializare/clasă ) - vei putea să te transferi doar din clasa a 10-a, dacă vei avea media anuală mai mare...
Apoi, eventual, poţi ÎNCERCA să te transferi la alt liceu...

NU ai nici o treabă cu directorul!
Depui o Cerere de transfer ( în clasa "x" dorită de tine ) la Secretariat!
După ce va fi discutată în Consiliu, ţi se va comunica dacă a fost ( sau nu ) aprobată...
Evident, trebuie să fie locuri libere - altfel NU ţi se aprobă transferul.

3 răspunsuri:
| Panda321 a răspuns:

Vorbesti cu directorul scolii daca e de acord sa iti dea dosarul de transfer de acolo o sa ti se explice. baftaa