| navarre a întrebat:

Cum va explicati aceasta afirmatie din:

Luca 9:27 ~,, Adevarat va spun, ca sînt unii din cei ce stau aici, cari nu vor gusta moartea, pîna nu vor vedea Împaratia lui Dumnezeu."

Cine sunt acele persoane care erau cu Iisus si au,, vazut"imparatia lui Dumnezeu? Au existat acele persoane si chiar au vazut,, imparatia lui Dumnezeu"?

6 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sa ne gandim mai intai la exemplul concret al Sfantului Stefan, care a fost primul martir, ucis cu pietre. Inainte de a-si da sufletul a spus ca vede "Cerurile deschise si pe Fiul Omului stand la dreapta lui Dumnezeu". Pe de alta parte, Mantuitorul spune in Evanghelia dupa Luca, referitor la momentul revenirii Sale, moment despre care nici Fiul nu stie, ci numai Tatal: "Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat: unul va fi luat si altul lasat; doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat." Ceea ce inseamna ca vor fi oameni care atunci inca vor trai. Dar, la nivel contemporan, putem afirma ca exista persoane care vad Imparatia lui Dumnezeu, prin revelatii. Exista experiente ezoterice pe care nimeni nu le contesta. Sa nu uitam ca ezoterismul inseamna tocmai atingerea in aceasta viata, a unui alt taram, inseamna a simti in mijlocul sau extremitatea, a accede aici si acum, la realitatea prima si deopotriva, ultima.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia hai sictir cu interpretarile tale idioate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imparatia lui Dumnezeu este in interiorul nostru.
Odata realizati spiritual vom avea "cartela de acces universala".
Iisus ne-a aratat calea in invataturile secrete care nu au mai ajuns pana la noi.Probabil ca anumiti ucenici de-ai lui mai evoluati au reusit. Evangheliile canonice mi se par prea asemanatoare si incomplete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceia vor fii cei din urma.care vor prinde sfarsitul lumii.si nu vor murii pana nu vine Fiul Omului pe pamant!