| Liberingandire a întrebat:

Cum va puteti explica că? : Iisus a prezis ca Imparatia lui Dumnezeu (YAHWE) va veni pe pamant in timpul vietii discipolilor lui! SI NU S-A INTAMPLAT ASTA!
Marcu 9:1 El le-a mai zis: „Adevărat vă spun că sunt unii din cei ce stau aici care nu vor muri până nu vor vedea Împărăţia lui Dumnezeu venind cu putere."
Au trecut aproape 2 mii de ani, acei discipoli sunt oale si ulcele, si nu s-a intamplat ce a prezis Iisus!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Isus credea ca sfarsitul lumii va veni in timpul lui, asa cum si in ultimul timp au fost atatia fanatici religiosi care au prezis sfarsitul. Asa dreptate au avut si ei precum a avut Isus. Asta se intampla cand niste oameni paraleli cu realitatea isi dau cu parerea despre ea.

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Consideri ca "viata" se refera la "viata fizica" de pe pamant sau si la "viata de apoi"?

| iurii75 a răspuns:

oh go on
Şi e greu să citeşti câteva versete ce urmează? A fost o anticipare a gloriei regale a lui Cristos. Discipolii l-au văzut practic „pe Fiul Omului venind în împărăţia Sa", exact aşa cum promisese Isus cu o săptămână mai înainte. După moartea lui Isus, Petru a scris despre faptul că ei ‘au văzut cu ochii lor măreţia lui Hristos, fiind cu El pe muntele cel sfânt’.
Ceva asemănătpr este la ioan 21:" 21 Când l-a zărit, Petru l-a întrebat pe Isus: „Doamne, şi cu el ce va fi?" 22 Isus i-a zis: „Dacă vreau ca el să rămână până vin eu, ce te priveşte pe tine? Tu continuă să mă urmezi!" 23 De aceea, printre fraţi s-a răspândit vorba aceasta: că discipolul acela nu va muri. Dar Isus nu i-a spus că nu va muri, ci: „Dacă vreau ca el să rămână până vin eu, ce te priveşte pe tine?"
Ioan a văzut revenirea lui Isus (a rămas până atunci) când a primit revelaţia.
P.S. A gândi liber nu înseamnă a avea prejudecăţi. happy

| Liberingandire explică (pentru iurii75):

Intre a vedea,,maretia lui Cristos'' de care spui si,,Împărăţia lui Dumnezeu venind cu putere'' este o mică,,MARE'' diferență!
Este bine stiut ca venirea Imparatiei lui Dumnezeu, se va infaptui la,, vremea sfarsitului'' si nu altcândva! ( teoria iudeo-crestina)
DECI, ceea ce interpretezi tu, este o incercare de a musamaliza ADEVARUL!
Agandi liber inseamna a fi rational si drept! nicidecum ilogic!

| iurii75 a răspuns (pentru Liberingandire):

Matei 13:10 Şi discipolii s-au apropiat şi i-au zis: „De ce le vorbeşti în ilustrări?"
34 Isus le-a spus mulţimilor toate aceste lucruri în ilustrări. Într-adevăr, nu le vorbea fără ilustrări, 35 ca să se împlinească ce se spusese prin profetul care a zis: „Îmi voi deschide gura în ilustrări şi voi vesti lucruri ascunse de la întemeierea lumii".
Cu privire la venirea regatului şi revenirea lui ca rege este şi ilustrarea din luca 19:11-27
matei 16:28 Adevărat vă spun că unii dintre cei ce stau aici nu vor gusta nicidecum moartea până nu-l vor vedea mai întâi pe Fiul omului venind în regatul său". (paralel cu marcu 9:1) Versetele următoare arată împlinirea celor spuse, foloseşte logica. thinking

| dragos38 a răspuns:

Biblia este scrisa de mana omului si nu poate fi credibila/nu o sa vina nici o imparatie a lui d-zeu pe pamantul asta/iar I.H. nu cred ca facea exceptie de la regula si credea la fel si el in zeii.(eli, eli, este un zeu al babilonienilor.)

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Citeste biblia mai cu atentie si vei intelege

| Liberingandire explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Da,citeste biblia sa vezi cum zeul YAHWE a triburilor primitive iudaice, instiga la canibalism : http://www.trilulilu.ro/video-cultura/instigare-la-canibalism-in-biblie asta,, DA'' MORALITATE!

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru Liberingandire):

Vad ca-ai la avatar un cap de om cu un semn de intrebare asta explica tot!

| Liberingandire explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Un,,raspuns'' de care te astepti de la cei llimitati! doar atat ai,, inteles''?