| ashlee a întrebat:

Cum vi se pare, pentru scoala primara (clasele 1-4), programul 8.30-15.30, cu pauza de o ora intre orele 12-13 si cu pauze de 10 minute la fiecare 50 minute?
(Acesta este programul de studiu din diverse tari occidentale.)

Vi se pare prea mult?

7 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Depinde ce fac la scoala. In occident mai ales in clasele primare fac multe jocuri, activitati.
Daca ar fi atatea ore de scris, invatat... da, ar fi prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mult prea mult. Pai cu programul asta inseamna 6 ore pe zi! Noi atat facem la liceu. Daca mai pui si temele inca o ora-2 (poate chiar mai mult), invatatul, diverse proiecte, unde ajungem? La toata ziua. Pai suntem si noi oameni, nu putem sa muncim toata ziua (mai ales in clasele 1-4).

| DrGoogle a răspuns:

Smecher! Asta e si programul meu de munca, numai ca incep la 7, 30! laughing

| ashlee explică (pentru DrGoogle):

Da, e pe aproape fata de programul de job.
Pentru mine e surprinzator acest sistem. Nu stiam cum e programul scolar prin alte parti.
Nu este oare cam prea mult pentru copiii, chiar daca au si o pauza?

| DrGoogle a răspuns (pentru ashlee):

Adevarul ca spre deosebire de la noi e cam mult, o sa fie rupti de oboseala parerea mea.

| Ssssmokin a răspuns:

Depinde si de tara. Nu mi se par a fi multe ore avand in vedere ca si noi avem 6-7 ore de scoala. Aici depinde si ce fel de lectii fac si ce invata. Sunt multe scolii, in Germania spre exemplu, unde se pune baza pe practica nu teorie, chiar si la teorie, dar doar ce este necesar, nu ca la noi iti umple capu' cu Binoamele lui Newton sau mai stiu eu ce roman din paleolitc la care trebuie sa ii faci referat de 4 pagini... Parerea mea. Eu as prefera programul asta.

Ps: Cu temele nu stiu, dar cu siguranta, daca le da, nu le da asa de multe ca la noi.

| Anonimus345642235 a răspuns:

Mi se pare okay in afara de faptul ca elevii au 6 ore la care trebuie sa participe.
Sunt în clasa a 7-a și tot atâtea ore efective de învățat am și eu în fiecare zi, de aceea mi se pare cam obositor pentru cei mici sa aibă atâtea ore de studiu, iar ora la care încep copii școala ar trebui sa fie aceeași cu ora la care încep părinții, ca sa-i poată duce la școală dar pauza de o ora mi se pare okay. Vreau și eu...