| razadeluna a întrebat:

Cunoasteti pe cineva care a studiat intr-un seminar teologic ortodox de fete? am citit pe situl Patriarhiei ca sunt cateva, doar pentru fete, pe langa unele manastiri. Imi puteti spune cum este sa studiezi acolo?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La seminarul teologic Sf. Ioan Gura de aur din Targoviste Dambovita exista si clase pentru fete, dar nu pentru teologie ci profilul e de "filologie". Nu invata nimic, evident, ca-n orice scoala din Romania, doar ca au un regim de viata ceva mai strict( nu chiulesc, au uniforme, mananca sanatos la cantina liceului, se spala, etc.) si se poate presupune ca se va lipi un pic de civilizatie de ele. Dar nu e sigur!

| demonangel37 a răspuns:

O ruda de-a mea a facut teologia la pitesti acum 20 ani si sincer cam ce se facea acolo si face cam peste tot oricum multa religie toate stilurile istoria religiilor, se invata chilirica obligatoriu, latina (ora sau 2) biblia cartile sfinte si tot felul de chesti adica ce mai intr-un cuvant tot ceea ce contine si tine de religie