| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai o gramada de restante te exmatriculeaza si te da in judecata daca esti la buget? Mai exact ce se intampla daca ai o gramada de restante la facultate? Si cum ne afecteaza daca vrem sa mergem la o alta facultate?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramai repetent, nu te da nimeni in judecata

| BlankWhite a răspuns (pentru suntserios):

Dar de data asta il repeti la taxa, nu? Si ce efecte va avea cand ma voi angaja?

| suntserios a răspuns (pentru BlankWhite):

Depinde de facultate. Ce efecte sa aiba la anagajare? Cui ii pasa

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa aduni minim jumate din credite ca sa treci anul. Dacă ai așa de multe restante încât nu ai reușit sa le aduni pana pe 1 Octombrie când începe anul atunci se declara ca ești in an suplimentar, adică ești repetent. Și in anul ala pe care îl repeți trebuie sa îți iei examenele ca sa promovezi. Singura problema in chestia asta e ca in primul rând o sa pierzi un an degeaba și in al doilea rând o sa te usture cam mult la buzunar, adică dacă un credit pentru un examen e vreo 65 lei ( cum e la Poli pentru cei care repeta anul) și o materie are sa zicem 7 credite (pot fi și cu 6 și cu 4 și cu 2 chiar) deci din start ai plătit 455 lei ca sa susții un singur examen restant, dacă ai multe restante o sa te ajungă destul de mult.
Oricum urmează sesiunea de toamna, daca ai restante din anul asta și crezi ca nu treci anul lupta și învață ca sa le iei pentru ca in toamna le dai GRATIS pe cele din anul curent.
Dacă tu consideri ca nu mai vrei sa stai la facultatea respectiva poți oricând sa te retragi, îți iei dosarul, nu te tine nimeni cu forța, e alegerea ta.

| Rules16 a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca repet anul inseamna ca in anul pe care il repet nu mai am voie sa am vreo restanta?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te da nimeni in judecata daca ai restante, te lasa doar repetent si iti ia bursa.
Iar daca esti anul 1, va trebuii sa ai din nou examen la facultate.
Si daca mergi la alta facultate ce vei face? oricum trebuei sa dia examen din nou!
In plus, nu mai beneficiezi de buget!

| BlankWhite a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai beneficiez de loc? La anul daca dau din nou admitere?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlankWhite):

Bursa de studii este pentru cei emeriti, daca ai ramas repetent, tocmai demonstrezi contrariul si ti se ia bursa.

Oricum, cand ai restante restante si capeti note mici care te dezavantajeaza si poti sa pierzi bursa, lasand loc la unul care invata foarte bine si poate sa primeasca bursa in locul tau.

| Bondarel99 a răspuns (pentru BlankWhite):

Depinde de facultate, daca facultatea e una la care nu s-au ocupat toate locurile la buget din anul respectiv tu ramai tot la buget. Daca sunt multi la taxa, cineva de acolo o sa vina si o sa iti ia locul la buget.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minim 30 de credite ca sa treci anul!

| BlankWhite a răspuns (pentru anonim_4396):

Din 60?

| anonim_4396 explică (pentru BlankWhite):

Da