| Baiattt a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate si as vrea sa stiu cum e cu examenele :
1.Am 6 examene si ca sa trec semestrul trebuie sa iau 3 din 6? iar celelalte 3 mai am o sansa in septembrie daca nu iau in restante sau cum?
2.Iar daca pic toate examenele sau sa zicem iau 2 si nu 3 ce se intampla? Ma exmatriculeaza si ar trebui sa astept din nou pana in septembrie sa ma inscriu din nou sau cum?

1 răspuns:
| InTheAir a răspuns:

1. Depinde de facultate. In sensul ca: pe fiecare semestru tu trebuie sa aduni 30 de credite ( 30 / sem I si 30 / sem II = 60 de credite in fiecare an universitar). Ca sa poti intra in anul urmator iti trebuie minim 15 credite in fiecare semestru, si celalalte la care ai restanta, ai timp sa le dai pana inchei facultatea (daca nu le dai, nu iti poti da licenta la sfarsitul anului III). Fiecare materie are un nr. de credite, in functie de dificultate (nu merge pe ideea ca iau 3 si 3 nu, ca poate nu iti faci 15 credite din 3 materii usoare).

2. Nu e "dracul" atat de negru pe cat pare, te vei convinge de asta dupa prima sesiune. E cam imposibil sa pici la toate, trebuie sa fi cam "pe langa" bine pentru asta. Si nu cred ca te incadrezi.
De exmatriculat te exmatriculeaza daca nu ai prezente deloc, sau nu aduni 30 de credite intr-un an (15 intr-un semestru, 15 in altul. Dar aici, cum spuneam, depinde de universitate. La unele universitati trebuie 40 / an, cate 20 pe semestru etc.)