| PastilutaDeMenta a întrebat:

Daca aleg profilul ``Stiinte sociale``, la terminarea liceului pot da la medicina?(sau daca vreau la medicina trebuie neaparat sa aleg profilul stiinte ale naturii?)

Răspuns Câştigător
| Zapacitaaaa a răspuns:

Da sigur ca poti, poti sa dai unde vrei tu. Dar te sfatuiesc sa alegi profilul de,, stiinte ale naturii" si am sa iti spun si de ce. In liceu la acest profil vei face materii care te vor ajuta foarte foarte mult daca vrei sa dai la medicina. Uite gandeste logic: de ce ai vrea sa dai la profilul de stiinte sociale (unde ti se baga pe gat foarte multa istorie, romana) si fizica, chimie, mate si BIOLOGIE mai deloc, cand ai putea foarte bine sa dai la profilul de stiinte ale naturii si sa faci materii care te vor familiariza cu ce se mananca medicina cat de cat. Este mult mai simplu asa pentru ca ti se va parea greu cand vei da la madicina sa incepi atunci biologie, anatomie si te vei complica rau.
Sper ca am reusit sa te lamuresc, mult succes in cariera de viitoar medic:*

1 răspuns:
| m97 a răspuns:

Poti alege profilul Stiinte Sociale si apoi sa mergi la Medicina, dar te ajuta mai mult profilul de Stiinte ale Naturii.Te-as sfatui sa alegi profilul Stiinte ale Naturii. Sper ca ti-am fost de ajutor.