| SakedPOWER a întrebat:

Dacă am 6, 6, 7 la oral și 4 in teza la mate ce medie imi iese?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

5.16

| SakedPOWER explică (pentru Sonia822):

Mama, mulțumesc?

| Elelei a răspuns (pentru SakedPOWER):

De ce intrebi daca sa multumesti?
Cred ca merita sa-i multumesti. Pentru ca esti asa de slab la matematica, incat nici media nu poti sa o calculezi. Cum ai luat notele alea? Copiind?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Elelei):

El nu poate, dar măcar recunoaște. Spre deosebire de userii de mai sus, care pe lângă că sunt într-un anume fel, mai și claxonează.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Sonia822):

De curiozitate, că sunt mai greu de cap: cum ai ajuns la acel număr?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Media 5

| Buhnita a răspuns (pentru Violleta2022):

Bravo laughing
Esti super *antonimul cuvantului inteligenta*.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Buhnita):

Vad ce te-ai calificat singur la categoria: bou!

| Buhnita2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mor ioneasco, mor laughing

Hai sa invatam matematica elementara impreuna. Prima data invatam sa adunam: 6 + 6 + 7 + 4 =?
Poti folosi un calculator, dar vad ca nu te descurci. Cheama un adult sa te supragheveze.
Hint: raspunsul e 23.

Acum vom invata sa impartim: 23 / 2 =?
Pe langa ca nu are rost sa imparti la 2 (pentru ca media da peste 10, ceea ce e evident gresit pentru oricine are mai multi neuroni functionali decat titluri de campion al zilei), raspunsul e si gresit. Din nou, cere ajutorul unui adult, sau chiar unui copil de clasa a patra.
Hint: raspunsul e 11, 5.

Acum vom invata sa calculam o medie cu teza: facem media aritmetica a notelor de la oral, o inmultim cu 3, adunam teza si impartim totul la 4.
Hai sa vedem cum arata:
{[(6 + 6 + 7) / 3] * 3 + 4} / 4 =?
Arata complicat, nu?
/ 3 cu * 3 se simplifica (intreaba un adult de ce), deci ecuatia se transforma in:
(19 + 4) / 4 =?
23 / 4 =?
Hint: raspunsul e 5, 75.

| FaraNume1245 a răspuns:

Media e 5, 75. Habar n-am cum a supraviețuit ioneasca atâția ani când nu-i în stare nici să folosească un calculator.