| Belluţa a întrebat:

Dacă ai în oral 6, 5, 6, 5, 9, 8 şi 6 în teză ce medie îţi iese?

14 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Iti scriu eu clar, corect si complet ca restul numai aiureli ti-au scris. Mai intai se calculeaza media aritmetica a notelor din oral adunand notele din oral si impartind suma obtinuta la numarul notelor. Ai 6 note in oral, deci suma se va imparti la 6. Suma notelor din oral este 6+5+6+5+9+8=39. Acum media aritmetica a notelor din oral este 39/6=6.5. Pentru a afla media la disciplina respectiva se inmulteste cu trei media aritmetica de mai sus, se adauga nota din teza si rezultatul obtinut se imparte la 4. Asta inseamna: (6, 5*3+6)/4=(19,5+6)/4=25,5/4=6,375. Deci in catalog ti se va pune media 6(pentru ca se exprima ca nota intreaga).

| roZatoare a răspuns:

6.375

(3 ori media oral + teza) supra 4

| Takocska a răspuns:

6,375

| DorothyAnn a răspuns:

6.375 => media 6, invata mai mult si poate rezolvi ceva si iti iese 7!
Succes!

| Guerta a răspuns:

Depinde la ce materie ai aceste note si in ce clasa esti. De exemplu, la romana si la mate (la care se dau teze) se face media aritmetica a notelor de la oral, apoi se inmulteste cu 3, se aduna nota de la teza (rotunjita, desigur!) si totul se imparte la 4. Aplicand noua metoda, media iti va iesi 6.375.

| Shine_1620 a răspuns:

6,375
Uite cum am facut:
Am adunat toate notele din oral
Le-am Impartit la cate sunt, dupa inmultesc cu 3 aduni cu teza si inparti la 4, mult succes, funda?big grin

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

6,37.

| claudiav a răspuns:

6.37

| babe100 a răspuns:

6.37
(media notelor x 3 + teza : 4)

| d3viLm1k a răspuns:

6.25. Uite cum am facut Calculezi notele 6+5+6+5+9+8 = 39 Impartit la 6 = 6.5 + 6 (teza) = 12.5 Inmultit cu 2 = 6.25.

Succes la note mai mari tongue

| Ţepeşu a răspuns:

Pana si cainele meu invata mai bine decat tine.

| Tzutzik a răspuns:

6,25
aduni toate notele cit iti da imparti la numarul de note rezultatul obtinut il aduni cu 6 de la teza si imparti la 2 (2 note)

| didiDia a răspuns (pentru Tzutzik):

Esti inapoiata rau. Modul de calcul scris de tine a fost demult, acum nu se mai procedeaza asa. Media din oral are pondere de 75% in media finala, iar teza o pondere de doar 25%.

| Tzutzik a răspuns (pentru didiDia):

Eu am scris cum se kalkuleaza la noi, si nai cemi spune tu cum si nu stiu mai ce, la noi asa se calculeaza asa si am spus.Și se PROCEDEAZA AȘA!
in rom poate cum zici tu moldova inca nu a progresatlaughing laughing