| cristiansonix a întrebat:

Daca am baza diferita si exponentii diferiti cum calculez o inmultire?

Răspuns Câştigător
| miln a răspuns:

Daca ai ceva de simplificat simplifici apoi inmultesti exponentii intre ei si bazele intre ele deoarece la inmultire nu trebuie sa ai aceeasi baza ca la adunare fundabig grin?

| Gabriel_Alex_2001_zQof a răspuns (pentru miln):

Aia e fractiiwinking si se numesc numitori si numaratori.Bazele si exponentii sunt la puteriwinking

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Intai ridici pe fiecare la puterea sa si pe urma inmultesti rezultatele.

| cristiansonix explică (pentru valentingb):

Da daca am 2 la puterea 80 happyce fac

| valentingb a răspuns (pentru cristiansonix):

2x2 de 80 de ori

| ViVi99 a răspuns:

Inmultesti bazele intre ele si exponenti intre ei. la urma faci simplificarile (daca e nevoie).

| costel121 a răspuns:

Inmultesti exponenti intre ei si bazele intre ele nu inainte sa faci simplificarile

| Ioan_Leonard_1990 a răspuns:

Dar daca am adunare, ex:3^30 +2^20+6^10,cum fac?