| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am intrat la o facultate de stat pe locurile de taxa, exista posibiatea de a ma transfera pe fără taxa, sau nu merita? Taxa nu e mai mult de 3500 lei/an, deci e mica, însă vreau sa stiu dacă merita/dacă exista posibiliatatea sa ma transfer la fără taxa

17 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti numai daca raman locuri, adica daca pleaca cineva care studiaza la fara taxa.

| Evolution a răspuns:

Logic ca exista posibilitatea sa te transferi daca raman locuri la buget sau daca ai medii mai mari.
Dar asta inseamna sa inveti si suma de 3500 de lei / an ti se pare mica? laughing
Suma aia inseamna cam 2 salarii muncite pe 2 luni intregi.
Dar asa e cand ai totul de'a gata de la parinti happy

| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

2 salarii aproape minime muncite pe 2 luni* Nu doua salarii muncite pe 2 luni! Și da, e mica, sunt facultăți care au taxa de 2000€/an

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Facultatile alea de 2000 de euro fii sigur ca te si invata ceva. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Dacă tu faci facultate degeaba, e vina ta. Sunt cel puțin 4 universități în țară unde se face carte la un nivel foarte ridicat.
N-are de ce să te doară sufletul, e vina ta că nu ai fost admis la buget, nu a statului.
Ești paralelă cu realitatea. big grin

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

4 din cate? laughing))))
Am zis eu ca nu-i vina mea? laughing)))))))
E vina mea ca muncesc si nu pot ajunge intotdeauna la cursuri si pierd sutimi pe prezenta.
E amuzant cum astia care isi iau rekt o data de la tine stau si te urmaresc si-ti comenteaza pe unde apuca laughing)))))).
Te mai astept.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai 6000 de raspunsuri pe TPU. Cred ca tu esti cel paralel cu realitatea rolling on the floor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

4 din câte?
Din ~10 de stat. Nu universități, că m-am exprimat greșit, centre universitare. happy
Ești un specimen de prost tot mai prezent la noi în țară. big grin

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cam prost informat. rolling on the floor))))
Si-mi pierzi timpul.
Cauta-ti de lucru.

6000 rolling on the floor)))))))))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Care sunt alea 10?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt mai multe de atât.
București, Cluj, Iași, Timișoara, Craiova, Constanța, Brașov sunt cele mai mari.
Mai sunt Târgu-Mureș, Pitești, Alba Iulia, Arad, Târgu Jiu, Târgoviște, Bacău, Suceava, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Nu am nimic mai bun de făcut. crying(

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede.

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus 2 salarii muncite pe 2 luni in sensul in care salariu este minimul pe economie.
Avand in vedere ca tu nu produci nici macar 1 cent pe zi, eu zic sa nu vorbim de sume.
Si eu sunt la buget, facultatea poate ajunge si la 4000 de euro sau mai mult in strainatate.
Dar cand aduni tu banii aia pe an, atunci sa ma cauti laughing

| Dalmore a răspuns:

Daca se retrage cineva de la buget, sau daca ai note foarte mari, s-ar putea sa intri in semestrul 2.

3500 ti se pare mica? Pe mine ma doare sufletu sa dau banii astia, mai ales la cum se face facultatea in Romania, adica mai deloc si cam degeaba. Si mai ales ca taxa creste in fiecare an cu minim 200 de lei.

| minrest a răspuns (pentru Dalmore):

Ce scoala vrei sa se faca cu oameni care nu pot sa invete, si au ajuns sa apeleze la fabricile de diplome? La Universitatea Bucuresti se invata carte, obtii o formatie intelectuala care apoi face parte din tine. Pe locurile de la buget, nu te costa decat strict inscrierea, o suta sau doua de lei; fara costuri ascunse, fara nimic.