| OanaAndreiKiss a întrebat:

Daca am intrat la un liceu si vreau sa ma transfer la un liceu la care am crezut ca nu voi intra si s-a intrai si cu media 6 pot sa ma duc de la inceputul anului
va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu te poti transfera decat dupa semestrul I. Doar in anumite situatii speciale te-ai putea transfera de la inceputul anului scolar, conform ROFUIP, citez:
"ART.148.Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) la recomandarea de transfer eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) la/de la învăţământul de artă sau sportiv;
d) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."