| Tqny69 a întrebat:

Daca am media 3 pe primul semestru si pe al doilea am notele 3, 4, 8 si 9 imi iese 6 media pe sem 2, 3+6=9÷2=4.50, asta inseamna ca trec sau nu trec?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu! Fiindca nu se rotunjeste.
Doar daca aveai media 7, pe al doilea semestru, ai fi promovat.
Printr-un miracol, poate reusesti să mai obtii niște note.
fie 3 4 8 9 (notele tale) + 9 9
fie 3 4 8 9 (notele tale) + 9 8 8
Mai sunt inca trei sau patru săptămâni de școală, mai poti obtine câteva note. Roagă-l pe profesor. Și învață. happy

| Tqny69 explică (pentru floresdemayo):

Sunt clasa a 8 a rolling on the floor mai am doar saptamana viitoare

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă pe semestrul 2 nu iei cel puțin 7 nu treci. Media anuală nu se rotunjește.

| Alasingur a răspuns:

Da,daca pe primul semestru ai media 3 pe al doilea trebuie sa iei minim 7, deci da, ai trecut