| TaranusiSofranu a întrebat:

Dacă am media 5 pe semestrul I și pe semestrul II am media 4, 50, trec clasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti este greu sa spui daca sunt medii semestriale la o materie sau medii semestriale generale?
Daca sunt medii la o materie va trece, avand in vedere ca media semestriala se rotunjeste in favoarea elevului cu pama la o, 50 puncte inclusiv.
Daca sunt medii semestriale generale atunci nu se poate spune exact, depinde la cate materii ai ramas corigent pe an. Daca ai ramas la 3 sau mai multe materii atunci ramai repetent, daca ai ramas doar la 2 materii vei sustine examene de corigenta.

| TaranusiSofranu explică (pentru Ioandelasal):

Medii semestriale, nu generale.

| TaranusiSofranu explică (pentru Ioandelasal):

Nu este medie generală, și singura materie la care am probleme este matematica, eu iau note bune la fiecare materie, ba chiar peste opt, dar matematica e problema! Mă bucur totuși că-mi iese media.

| TaranusiSofranu explică (pentru Ioandelasal):

Mersi, chiar meriți fundiță, m-ai făcut să mă simt mai bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TaranusiSofranu):

Si nu puteai scrie asta de la inceput, ti-as fi dat raspunsul exact si sigur intr-o fraza de 2 propozitii. M-ai facut sa scriu degeaba ipoteze.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de profesor, daca este dispus sa-ti dea 50 de sutimi.