| TaranusiSofranu a întrebat:

Dacă cineva are media 4, 80 pe semestrul I și pe semestrul II are media 4, 60, atunci trece clasa? Întreb pentru un prieten bun.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca este vorba de medii la o materie sau de mediile generale a semestrelor.
Nu poate avea la o materie mediile indicate de tine, mediile semestriale se rotunjesc la intreg, in ex. dat de tine va avea mediile de 5 pe fiecare semestru si va trece clasa la respectiva materie.
Daca este vorba de mediile generale semestriale atunci nu se poate spune daca va ramane repetent sau corigent. Ramane repetent doar daca are media anuala sub 5 la cel putin 3 materii, daca are numai la 2 materii ramane corigent la respectivele materii si va sustine examene de corigenta. Abia daca nu reuseste la acestea ramane repetent.

| TaranusiSofranu explică (pentru Ioandelasal):

A mersi! Mă refeream la media semestrială. Deci...se rotunjește la cinci pe amândouă semestre și media anuală iese tot 5, atunci e bine. Fac și fac exerciții aproape în fiecare zi la matematică și tot nu-mi intră mai nimic în cap.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TaranusiSofranu):

Iarasi nu stiu ce vrei exact si ce-ai inteles din raspunsul meu.
1.Doar media semestriala la o materie se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului.
2.Mediile generale semestriale (media aritmetica semestriala a tuturor materiilor) nu se rotunjeste si nici media generala anuala.