| Anaconda_7790 a întrebat:

Daca am o idee pentru atingerea vitezei luminii unde credeti ca ar trebui sa o postez pentru a nu mi se fura dreptul de autor si sa fiu corectat daca am facut greseli...
Idei?

7 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Cred ca orice profesor de fizica COMPETENT poate sa se uite peste ideea ta si iti poate arata unde gresesti,sau daca poti sa continui studiul/calculele/cercetarile cu ceva sanse(chiar si apropierea de "c"ar fi formidabila!). Pina sa-ti fure cineva idea(orice om de afaceri iti va explica ca ideile nu fac nici un ban daca nu sunt si viabile),ar trebui sa incerci sa urmezi studii avansate de fizica si sa lucrezi intr-un laborator de cercetare, apoi ar trebui sa publici parte din rezultate in reviste de specialitate recunoscute.
Fara un "nume"(indif. de virsta) in domeniu nu te va baga nimeni in seama, nici macar hotii.

| dicualex a răspuns:

Pentru Atingerea vitezei luminii? Drepturi de autor? fi serios laughing
Practic.
Avioanele Militare ultima performanta au o viteza de max 3200 KM / h cu 2000 km peste viteza sunetului.
O AeroNava Spatiala ca cele folosite in misiunile Apollo ar avea o viteza de 2000-2500 km [ nu sunt 100% sigur ]
Doar ca ele sunt ajutate de inca 2 sau 3 Propulsoare [ Rachete ] pentru a putea trece de orbita.
Si crede-ma, nu stiu ce plan ingenios ai tu, nu e treaba mea, dar MOMENTAN si ma refer la Sursele si Tehnologia existenta, practic e imposibil Sa poti face o masinarie care poate atinge viteza Luminii.
Alta chestie, Nasa au reusit sa trimita Sonde pana pe planeta Pluto, ajutandu-se de Campul magnetic al planetelor, care a fost o idee buna, cica viteza maxima a fost de 85000 Km/h si totusi inca e o diferenta mare pana la 350.000 km/h

| vẵñåtoяUdỉñPådUяε a răspuns:

La categoria Trivia/Amuzante...Sigur! :X

| frumuselu90 a răspuns:

Ce impozit o sa ai pentru ideea asta laughing trebuie sa faci omologari...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza luminii nu se va atinge niciodata decit tot cu ajutorul luminii folosindu-se calitatea ei de unda electromagnetica.

| Anaconda_7790 explică:

Bun...hai sa o si postez ideea...deci.m-am gandit in felul urmator decat sa fie propulsat obiectul pe un traseu (sa-i zicem D) rectiliniu mai bine s-ar invarti in jurul unui punct(deci va forma un cerc) astfel incat in centru sa fie un motor care poate atinge hm. sa zicem 150 de rotatii de secunda si raza cercului(in capat aflndu-se obiectul) sa fie cam la 2500 km departare ar putea ajunge la viteza luminii si intr-un final sa fie lasat liber (calculele sunt aproximative nu mai situ exact cat trebuia )
PS:stiu ca suna cam ciudat 2500 de km dar ma gandesc ca in viitor vor exista motoare mai puternice deci am putea reduce raza cercului tongue
Pareri? Sau mai bine zis...am gresit undeva?

| Mishju a răspuns:

Ideea asta trebuia sa o zici unui profesor de fizica prima data deoarece el iti explica cum sta treaba daca aveai un profesor de nota 10 cum am eu laughing planul tau pica din prima deoarece un anumit corp cu o greutate de 5 kg, sa zicem, accelerand spre viteza luminii ii creste automat greutatea spre infinit si nu exista un cablu sau o ranforsare care sa sustina asa o greutate plus ca ideea ta e pusa in practica deja in oarecare masura de cei care parasesc tera si fac calatorii pe alte planete si acum sa-ti zic cum fac ei: pamantul se invarte intr-o anumita directie iar cei care lanseaza rachete pe orbita isi monteaza bazele militare in apropierea ecuatorului deoarece viteza de rotatie e mai mare si atunci cand lanseaza o racheta o lanseaza in aceeasi directie in care se invarte si pamantul apoi face un nr de rotatii ale terei, astfel primind un impuls de viteza de la planeta, (am uitat numarul lui) apoi paraseste admosmera noastra, am uitat datele exacte dar sper ca te-am lamurit si asawinking