| Maria200056 a întrebat:

Dacă am o nota de 5 în bacalaureat și doua note de 6(chiar peste 6), pot să-mi aleg materia la care dau bacul din nou, este obligatoriu sa dau la toate 3, fiind anul diferit sau dau din nou la materia la care am nota 5?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum nu mai este posibil.
S-ar fi putut anul trecut, cand ai luat 5 sa mergi la contestatie si marire, dar BAC-ul odata incheiat si eliberat diploma de BAC, nu mai poate fi modificat.

Puteai sa faci miscarea de care vorbeai tu mai sus, daca picai la o materie si anul asta doreai sa sustii examenul numai la acea materi, dar la tine nu se mai poate, fiindca Diploma de BAC a fost deja emisa legal de Minister si nu mai poate fi anulata si nici sa dai din nou examenul de bac.

| sierra1 a răspuns:

Lăsând la o parte aburii de mai sus, pe scurt problema o rezolvi dacă ai picat bac-ul (la medie) dând incă odată proba la care crezi că ești tare