| earthspike a întrebat:

Bacalaureat 2012:

Se dau urmatoarele situatii:

1. Iau note peste 5 la toate, dar nu imi iese media
2. Iau note peste 5 si pic la un obiect

In ambele variante 1 si 2, cum se procedeaza:

1. Am luat peste 5 la doua obiecte, pot sa imi aleg un obiect la care sa dau si la care sa iau nota mare, care adunata cu celelate doua sa imi dea media sa trec bacul - se poate?
2. Dau doar la obiectul care am picat si daca iau nota mare, adunata si impartita sa imi dea media sa trec bacul - se poate?

Vorbesc de sesiunea din august, nu cea de saptamana viitoare.
Vreau raspunsuri concrete, eventual 'citate' din metodologie sau ceva de genul sa stiu concret care e treaba.

Multumesc.

5 răspunsuri:
| farazambet a răspuns:

Daca nu iti iese media si ai luat toate probele cu peste 5 dai la doua dintre materii cu cele mai mici note, iar data ai picat la una o mai dai o data.

| earthspike explică (pentru farazambet):

Deci daca iau 5, 5, 7, pot sa dau la cea cu nota 7? adica 7 pot lua la un obiect la care stiu, dar din diverse motive am gresit (graba etc.)

daca iau 5, 4, 8, dau doar la obiectul la care am luat nota 4, exact?

si daca imi poti spune de unde cunosti aceste detalii ar fi perfect.

desigur, astept si pe altii cu pareri.

| farazambet a răspuns (pentru earthspike):

In prima situatie cea cu 5, 5, 7, dai la disciplinele unde ai luat 5.
iar in a doua situatie repeti doar pe cea cu 4.sunt clasa 12 si am aflat de pe la fosti elevi si profesori.happy

| earthspike explică (pentru farazambet):

Pai asa zice 'regulamentul' - ca trebuie sa dau la cele care am luat 5? de ce nu pot sa dau la care vreau? ca prefer sa dau la asta unde am luat 7.

| Cosmin86 a răspuns (pentru earthspike):

Daca iei 5, 5, 7 sau 5, 4, 8 felicitari, esti un retardat inapt