| Weitzer a întrebat:

Salut,
Dacă m-am prezentat la bacalaureat la două probe și la una nu, anul viitor pot să dau bacul iar și la celelalte chiar dacă am luat notă de trecere la cele două?
Nu vreau presupuneri, vreau răspunsuri concrete.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti solicita recunoasterea notelor la probele pe care le-ai promovat, urmand a sustine examenul doar la proba la care nu te-ai prezentat, conform Ordinului MECTS nr. 4799/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 37.(1) Recunoaşterea unora dintre probele promovate în sesiunile anterioare, pentru sesiunea curentă, este condiţionată de solicitarea scrisă de recunoaştere a probelor promovate în sesiunile menţionate la Art. 4, care se face în momentul înscrierii pentru una dintre sesiunile anului 2011. Candidaţii vor preciza în fişa de înscriere probele şi disciplinele corespunzătoare la care doresc să li se recunoască rezultatele obţinute în sesiunile menţionate la Art. 4. În fişa de înscriere se specifică, de asemenea, probele pe care solicită să le susţină, respectiv disciplina pe care doresc să o susţină la fiecare probă, precum şi tipul de subiect pentru disciplina respectivă.
  (2) Nedepunerea cererii de recunoaştere a uneia dintre probele promovate într-o sesiune conduce la prescrierea dreptului de a solicita recunoaşterea notei iniţiale. În cazul în care candidatul a susţinut, în sesiuni succesive, aceeaşi probă, la o eventuală nouă cerere de recunoaştere a probei respective, i se va recunoaşte ultima notă obţinută la această probă."
Prevederile acestui ordin s-au aplicat si in anii urmatori, inclusiv in acest an.