| SingleForOne a întrebat:

Daca am picat la unul, doua sau chiar toate cele trei bac-uri, sau daca n-am fost prezent la acestea, imi va afecta viata profesionala in viitor cand voi pleca in strainatate spre continentul american de nord?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Americanilor nu le pasă de bacul tau. Din cîte știu în usa nu se da bac.
Deci o dovadă de absolvire a liceului și foaia matricolă poate îți vor da totuși posibilitatea să te înscrii la facultate.
Angajatorii vor și ei să dovedești că ai liceul dacă soliciți o astfel de muncă.
În rest, nu cred că ți l cere nimeni.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Viseaza,viseaza! --- americanii au si ei neispravitii lor, proprii. Americanii "importa" doar inteligenta! Daca n-o detii nici macar cat sa te ajute sa promovezi un amarat de bac, vei ramane doar cu visul!

| SingleForOne explică (pentru alessia5158):

Bac-ul nu reflecta nimic din ceea ce stiu eu. Pot sa arat inteligenta si fara el, de asta am intrebat. Insa, singurul lucru sacaitor este faptul ca nu as putea primi viza daca n-am diploma de bac, luandu-ma dupa vorbele lui "suntserios". Bac-ul reflecta doar obedienta unui elev care a invatat pe de rost niste lucruri pe care oricum le va uita daca are de gand sa plece in strainatate, nu lucruri care sunt de o adavarata valoare, care i-ar interesa pe strainii americani. Daca te referi la faptul ca bac-ul reflecta capacitatea de invatare/intelegere a unui elev, atunci elevul poate sa se concentreze asupra lucrurilor pe care americanii vor ca imigrantii sa le stie, nu lucrurile care depind de tara asta sau care au vreo legatura cu tara asta.

| Laura a răspuns:

Depinde care îţi sunt intenţiile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci acolo. Intr-o cariera ca spalator pe jos sau muncitor in constructii nu ai nevoie de BAC.

Ca sa obtii insa banii si viza de emigrant pentru SUA / Canada ai nevoie de diploma de BAC

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Ce bani să obțină?

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Pai si cum ai vrea sa ajunga in state fara bani? Cu autostopul? Si acolo la aeroport crezi ca il asteapta careva cu casa, masa si masina?

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Multe întrebări neraspunse. :-)
Credeam că dacă nu are bac-ul pierde "niște bani" de la USA Canada bani care într un fel s-ar putea obține odată cu viza.