| Stefan123N a întrebat:

Daca am terminat o școală profesională si vreau sa dau la un liceu ar fi trebuit sa dau examenul de evaluare națională?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu.
Dupa terminarea unei scoli profesionale de 3 ani poti intra in cl. a XI-a de liceu, la frecventa redusa sau la seral sau chiar la zi daca nu ai depasit cu mai mult de 3 ani varsta cl. a XI-a, respectiv 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... nu poți intra la liceu fără.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neapărat. Și eu am terminat o școală profesională și am putut să mă înscriu la liceu din clasa a 9-a fără să fie nevoie să dau vreun examen sau vreo probă.