| deeuh a întrebat:

Daca apropii un magnet bara de un obiect ce e atras de un anumit pol al sau si apoi actionezi cu celalalt pol obiectul va fi atras sau respins? De ce?

Răspuns Câştigător
| andreiuuutza a răspuns:

Magnetii au 2 poli si un camp magnetic in jurul lor.Magnetii atrag metalele, cu orice pol.In cazul a doi magneti, polurile de acelasi fel se resping(N cu N si S cu S) si cele de sens opus se atrag, datorita sensului liniilor de camp.Magnetul va respinge un metal decat daca acesta e magnetizat de altul.Altfel nu.