| DorinDsx a întrebat:

Daca aria unui disc este egala cu pi cm patrati, atunci lungimea diametrului cercului este egala cu? Dau funda

8 răspunsuri:
| Traian18 a răspuns:

Te referi la diametru probabil care este egal cu 2*pi*raza

| LucianStroe a răspuns:

Aria e pi ori patratul razei, deci raza e de 1. Deci diametrul, care e de 2 ori raza (nu 2*pi*raza cum zice un nestiutor, aia e lungimea cercului) este de 2.

Raspuns: diametrul=2

| Traian18 a răspuns (pentru LucianStroe):

Scuza-ma daca nu sunt perfect happy, mai gresesc si "nestiutorii" astia ce sa le faci, scuza-ma daca "am jignit" cumva matematica, mai confunda si ei cateodata, probabil n-am fost atent, nu nestiutor

| LucianStroe a răspuns (pentru Traian18):

De cat "ceva timp"? Eu am terminat liceul in 1986.

| LucianStroe a răspuns:

Unde-i funda?

| teenager17 a răspuns:

Aria unui cerc este pi*r patrat, iar in cazul tau este egala cu pi => r=1. Diametrul unui cerc=2r => diametrul=2*1=2

| LucianStroe a răspuns (pentru teenager17):

Pai eu am zis la fel, ce faci, copiezi?

| teenager17 a răspuns (pentru LucianStroe):

laughing stiu ca ati spus la fel, dar am vrut sa ii raspund si eu pentru a se convinge de autenticitatea raspunsului.