| Razvan681 a întrebat:

Dacă aș merge la liceu la profilul științe ale naturii m-aș descurca la facultatea de informatică?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Bărbate-singuratic (sau cum se traduce nickname-ul tău) du-te liniştit la ce profil vrei că te descurci la orice facultate (numa' să ai banii de taxă de studii) Numa' faptul că ai pus întrebarea ce te frământă, aici pe site, denotă oareşce cunoştinţe informatice. D'apoi după liceu...

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca esti pasionat, priceput si daca lucrezi suplimentar acasa, da. Ceea ce vei invata in timpul liceului nu-ti va fi suficient.

| Sn4k3 a răspuns:

Mate-info daca vrei la facultate de informatica.

| AliGab a răspuns:

Mai greu dar cu ceva munca suplimentara la matematica, nimic nu este imposibil. Pentru facult de info iti trebuie matematica (M1) si/sau fizica foarte mult.

| Victoria18 a răspuns:

Nu. Pentru ca o sa faci informatica mai putina, foarte putina iar matematica la stiinte e mai usoara iar tie la facultatea aia iti trebuie M1. La facultatea de informatica ai nevoie de cunostinte informatice si matematice bine stabilite.

| bogdan1236 a răspuns:

La o facultate de informatica necesita studii din domeniul respectiv. nu pot de exemplu sa ma fac doctor daca eu am studiat mecanica

| ziftode a răspuns (pentru bogdan1236):

Lol, in lumea asta prost facuta poti sa te faci inginer daca ai terminat facultatea de teologie, si apoi sa primesti salariu pentru "studii de nivel inalt", cunosc cazuri

NU exista licee de "specialitate" din care sa iesi doctor, ci doar asistent medical, nu spun ca nu ajuta un liceu medical, DAR DOAR ATAT FACE... AJUTA, iar daca ai terminat liceul de mecanica tot ai facut in el biologie, chimie, etc... unde in balarii ai auzit tu ca la facultatea de medicina nu numai ca nu ca se primesc decat, dar se duc NUMAI CEI CARE AU TERMINAT UN LICEU MEDICAL?!? EU CHIAR NU AM AUZIT DE ASA CEVA!

informatica e o stiinta in care poti sa ai talent sau nu (si crede-ma, lucrez in IT, si stiu ceva programare, dar nu am un talent ridicat in domeniu, si programez numai cand am nevoie... MARE), si cum (sper ca) am demonstrat mai sus, nu conteaza la ce liceu ai fost, daca te duce mintea in directia aia o sa faci fata binemercic, iar un liceu informatic ti-ar da numai niste cunostinte in plus, care te-ar ajuta sa nu le inveti de unul singur, SI ATAT!

| sierra1 a răspuns (pentru bogdan1236):

Bogdănele, nu prea e asa. Pot sa-ti dau "n" exemple cu absolvenţi de uman ce au mers la info si au terminat cu brio. Deci: las-o!