| Darkk01 a întrebat:

Daca aș merge la liceu la profilul științe ale naturii pot face facultatea de informatica?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Da. Dar cum vei lua examenele când ceilalți deja știu recursivitate, backtracking, și tu nu vei știi ce e ăla un string?

Realistic vorbind, șansele sunt foarte mari să nu faci față, deoarece informatica este foarte vastă și necesită mult timp de învățare, nu câteva luni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Frank51):

Asta este foarte adevarat, dar poate sa fie si un autodidact serios daca vrea sa faca fata.

| Frank51 a răspuns (pentru Celcestietot):

Poate să fie autodidact, însă intervine și timpul. Gândirea de programator o ai deja prin clasa a5a, și ți-o mai formezi prin generala și liceu. Dacă vrei să faci informatică doar pentru că ți se pare interesant sau din alte motive însă fără o mică pasiune, va fi foarte greu.

Eu am văzut pe mine, m-am apucat de programare târziu, și acum nu am fundamentele din liceu( eu făcusem tehnologic), iar acum vad pe elevii din liceu de la mate info că fac probleme pe care eu masterand fiind, nu le-aș putea rezolva.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti candida, dar este bine sa urmezi un profil de informatica in liceu, te va ajuta la facultate.

| Celcestietot a răspuns:

La admitere poate conta intr-un procent destul de mare media la matematica pe parcursul anilor de liceu, plus ca poti da admitere pe baza unui examen din matematica, asa ca nu stiu cat de mult te ajuta profilul asta.

| ReddY25 a răspuns:

Normal