| Joker3134 a întrebat:

Daca atingi din greșeală un stâlp unde scrie " pericol de electrotare " te electrocutează direct și e fatal?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, daca era asa fatal mureau foarte multi. Are niste cabluri care merg in pamant sau pus la o anumita inaltime pe stalp. De acolo te poti electrocuta urat. Stalpul nu te curenteaza pentru ca e din beton, firele care sunt pe el te pot rani grav

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca atingi si firul are curent atunci e naspa, corpul uman conduce foarte bine curentul. Cei de la Electrica trebuie sa se sesizeze si sa rezolve problema cu cablurile ce atarna de stalpi. Vedeam si in zona ultracentrala din Cluj mai multe fire ce atarnau. Oricine putea sa le verifice daca aveau curent. Sa nu le atingi.

Răspuns utilizator avertizat