| evostyle7 a întrebat:

Daca BAC-ul sau Capacitatea ar consta intr-un set de 10 intrebari de genul :
Alegeti varianta corecta :
1. Bine a-ti venit. Ma duc sa pregatesc o cafea. V-a rog simtiti-va ca acasa. Revin intr-un minut. M-a scuzati ca a durat asa demult, dar n-am avut nici-o ceasca curata si a trebuit sa le spal. Mi-ar face placere daca v-om discuta despre tarile in care ati calatorit. Pune-ti-va zahar, nu uita-ti, nu am pus nicio lingurita. Faceti-va comozi si haide-ti sa discutam.
2. Bine ati venit. Ma duc sa pregatesc o cafea. Va rog simtiti-va ca acasa. Revin intr-un minut. Ma scuzati ca a durat asa de mult, dar n-am avut nicio ceasca curata si a trebuit sa le spal. Mi-ar face placere daca vom discuta despre tarile in care a-ti calatorit. Puneti-va zahar, nu uitati, nu am pus nici-o lingurita. Faceti-va comozi si haideti sa discutam.
3. Bine ati venit. Ma duc sa pregatesc o cafea. Va rog simtiti-va ca acasa. Revin intr-un minut. Ma scuzati ca a durat asa de mult, dar n-am avut nicio ceasca curata si a trebuit sa le spal. Mi-ar face placere daca vom discuta despre tarile in care ati calatorit. Puneti-va zahar, nu uitati, nu am pus nicio lingurita. Faceti-va comozi si haideti sa discutam.
4. Bine a-ti venit. Ma duc sa pregatesc o cafea. Va rog simtiti-va ca acasa. Revin intr-un minut. Ma scuzati ca a durat asa de mult, dar n-am avut nicio ceasca curata si a trebuit sa le spal. Mi-ar face placere daca vom discuta despre tarile in care a-ti calatorit. Puneti-va zahar, nu uitati, nu am pus nicio lingurita. Faceti-va comozi si haideti sa discutam.

Se pune intrebarea. Vor promova macar 50% dintre participanti? Astept pareri, sfaturi, discutii, reclamatii.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Macar "la ghici" si tot or sa nimereasca unii varianta corecta.
Ce te faci, insa, ca, din cate am observat la bac-ul de anul asta, cea mai mare problema pare sa fie exprimarea. Mai ales exprimarea unei pareri proprii despre ceva. Orice. Sunt convinsa ca, si daca le-ar fi dat sa-si exprime parerea despre ultimul hit al vreunui manelist la moda, tot n-ar fi reusit sa scrie 10 randuri coerente.
Cati dintre cei care AU LUAT bac-ul anul asta, au citit, cap-coada, romanele/poeziile/piesele de teatru din programa? Si cand spun "citit", nu ma gandesc la variantele incerte gasite pe internet, ci la carti adevarate, de hartie.
Uita-te si tu aici, cati cer rezumate de pe net pe la diverse carti care pot fi gasite si in cea mai prapadita biblioteca sateasca. Nu poti lua un examen cu rezumate si referate descarcate de pe net.
Are si @Bogdana mare dreptate cand spune ca multi profesori nu-si prea dau interesul. Intr-adevar, cand te framanti ce pui maine pe masa, sau cu ce-ti incalti propriul copil ca sa mearga la scoala, chiar nu prea mai poti da totul la catedra. Dar, mai e si reversul medaliei: cati elevi invata, pur si simplu, acasa, ceea ce li s-a predat la scoala? Cati deschid un manual sau un caiet de notite?
Si, in ultima instanta, cand se va ajunge la concluzia ca, in scoala, mai mult de jumatate din cunostintele acumulate sunt absolut inutile? Ii invatam pe elevi cand s-a nascut Arghezi, dar nu-i invatam sa completeze un formular.
Ii invatam pe elevi matrice si integrale, dar nu si cum se face un CV.

15 răspunsuri:
| evostyle7 explică:

@ Dreamer : tot ce e posibil. In cazul asta te rog sa ma corectezi.

| evostyle7 explică:

@ Dreamer : Citez: "În octombrie 2005, Academia Română impune să se scrie într-un singur cuvânt niciunul, niciuna, niciun, nicio, după modelul vreunul etc" Sursa : Wikipedia.

| evostyle7 explică:

No problem. Mi-am asumat prezumtia ca as fi gresit, cine stie, poate o mai aparut ceva nou intre timp si astfel ai fi avut tu dreptate.

| evostyle7 explică:

Ai dat recent BAC-ul?

| evostyle7 explică:

@ardnaxur1961 Mare dreptate ai. Lectura obligatorie ar trebui sa le foloseasca la exprimare, la largirea vocabularului, la memorarea a catorva trasaturi de caracter sau de situatie cu care ne confruntam si in zilele noastre. Povestea in sine nu e atat de importanta precum esenta. Oricum un BAC gen modelu` meu + un eseu de opinie, desi subiectiv pentru cei ce corecteaza ar fi mult mai potrivit pentru Romanica noastra daca vrem sa schimbam ceva chiar de la fundament.

| push2gl a răspuns:

Nici macar atunci daca nu le dai si o tigara, si nu cred ca vor sti sa tina un dialog

| AlAndalus a răspuns:

Eu as propune altceva:Sa se dea un test similar pe TPU pentru a se mai tria din userii analfabeti.Prevad ca astfel s-ar injumatati comunitatea.
E adevarat ca sunt si persoane inteligente pe aici, dar sunt si o gramada de cretini care injura si nu stiu sa scrie.

| AlAndalus a răspuns:

Domnu' @Visator,"nici-o" se scrie legat (nicio)winking

| Dreamer a răspuns:

Nu vor promova nici-unul pentru ca nici-una din cele 4 variante descrise de tine nu este corecta happy

| Dreamer a răspuns:

Varianta Corecta:
Bine ati venit. Ma duc sa pregatesc o cafea. Va rog simtiti-va ca acasa. Revin intr-un minut. Ma scuzati ca a durat asa de mult, dar n-am avut nici-o ceasca curata si a trebuit sa le spal. Mi-ar face placere daca vom discuta despre tarile in care ati calatorit. Puneti-va zahar, nu uitati, nu am pus nici-o lingurita. Faceti-va comozi si haideti sa discutam.
PS: sper ca doar ai uitat sa pui si varianta corecta!

| Dreamer a răspuns:

Sorry, my bad...eu ma bazez pe gramatica si mai putin pe Academia Romana. Oricum, greseala mea recunosc, am vazut.

| Dreamer a răspuns:

Pff, si cand ma gandesc ca luasem 8.70 la Romana la BAC...sa-mi fie rusine laughing

| Dreamer a răspuns:

L-am dat in 2009.

| Bogdana91 a răspuns:

Mda...Hai sa-ti spun eu cum pot promova peste 50% din participanti. Fac parte din generatia de retardati care au dat bacul anul acesta. Din fericire nu fac parte din cei in care lumea arunca cu pietre, insa stii cum e, sunt atat de aproape de ei, incat ma mai nimeresc si pe mine din cand in cand. Nu stiu ce e atat de greu de inteles. Pana acum, nu au fost camere, coruptia in salile de examen era in floare, rezolvarile scrise pe tabla de profesori si multe altele( pe care le stie fiecare). Bun. Totusi, asta nu e o explicatie de ce 50% au picat Bac-ul. Va dau eu o explicatie. Am fost la cel mai bun Colegiu din orasul meu. Profesorii sunt sub orice critica. Nu-si dau interesul absolut deloc. Ii inteleg. Nici eu nu m-as stradui prea mult la salariu de mizerie ce il primesc. Mai sunt si exceptii, insa foarte putine. Am terminat liceul si ghiciti cu ce m-am ales? Cu nimic! Fizica, chimie, biologie, romana( a se tine cont ca la liceu nu am mai facut gramatica), engleza, franceza( am fost la profil real, deci va imaginati)-toate aceste materii pentru mine au insemnat habar-nu-am-cate-ore-pierdute. Profesorii predau intr-una, fara explicatii, apoi ne ascultau din teoria care era tocita sau ne dictau problemele la tabla ca sa se vada ca am stiut.
Stii cum am luat Bac-ul? Platind ore in suplimentar. Aceasi profesori de la clasa, totusi alti profesori, caci acestia isi dadeau interesul.
Invatamantul este la pamant.

| D3nys02 a răspuns:

Daca vor invata vor trece toti daca nu doar 50%