| anonim_4396 a întrebat:

Dacă eram cel mai bun din clasa la istorie la scoala cu examene luate cu 10 si 9, 50 la Istorie, am șanse sa ma descurc la Facultatea de Istorie? Sau e mai greu? Cred ca îmi va plăcea dar trebuie sa îmi reamintesc niște
lucruri.Materia nu difera pana la urma nu?
Știe cineva și îmi poate zice câte sunt toate materiile care se fac la aceasta facultate? Cineva care a făcut Istoria,minrest poate dacă mai e activ pe TPU în prezent,nu știu.
Apropo,se intra doar pe baza dosarului? Îmi place asa istoria,ma atrage,de fapt ma atrag multe domenii dar sunt foarte confuz,îmi place și politica de exemplu, sa ma uit la politica la TV la dezbateri și la politica externa și la chestii despre ce a fost în istorie m-am mai uitat pe YouTube.
Oare Facultatea de Istorie e potrivita pentru mine?
În școală îmi plăcea la nebunie.Dar acum au apărut și alte atracții spre alte domenii.
Îmi poate zice cineva cam care sunt materiile ce le faci la Facultatea de Istorie?
Dacă o sa iau bacalaureatul, cred ca Facultatea de Istorie e cea mai potrivita dat fiindcă la scoala îmi plăcea mult și am reținut ușor informatii din istorie întotdeauna

PStongueersoana ce am apreciat-o cel mai mult din politica si pana la urma istoria postdecembrista si m-a facut sa fiu patriot și sa imi placa istoria și cred ca el aproape m-a facht sa incerc sa fac Facultatea de Istorie,este chiar domnul Corneliu Vadim Tudor,Dumnezeu sa-l ierte! Un mare patriot,iubitor de tara,
poet,publicist,autor,jurnalist,filozof și mai ales istoric și politician cafe si-a iubit tara foarte mult si a fost un exemplu de patriotism,inteligenta si cultura, a fost pana la urma un geniu și o valoare a României în ciuda temperamentului lui coleric.El a fost și este o inspirație și un model al meu, printre alții.Pacat ca nu a ajuns președinte, sunt sigur ca merita și putea face treaba buna.

4 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Am prieteni care au facut Istoria la Iasi si Sibiu si mi-au spus urmatoarele lucruri:
Materia e putin grea pentru ca intr-un fel explorezi toate dedesubturile istoriei.
Ca materii studiezi toate perioadele istoriei,ceva legat de arheologie.
Ca si student la istorie vara in iulie te duci in practica la un santier arheologic.
Ca si perspective de munca dupa facultate,Istoria nu iti ofera asa multe posibilitatu de lucru, daca faci modulul psihopedagic poti sa fii profesor de istorie,(facultate si modul).
In rest am auzit posturile de la muzee sau alte functii in stat se dau pe pile.
Dar mie mi se pare fain sa fii un profesor de istorie.
Daca iti place istoria du-te la istorie ca nu ai nimic de pierdut, e foarte fain sa faci ce iti place.
Ai mai zis ca iti place politica daca vrei te poti orienta spre Stiinte Politice, Relatii Internationale, Studii de Securitate sau Jurnalism.

| bookofknowledge a răspuns:

La liceu ai luat acele note?

| bookofknowledge a răspuns:

Iti spun un lucru, daca la biologie ai fost de un 10 la liceu, la facultate, abia daca iei un 6 la medicina, si pentru un 8 ai nevoie sa stii foarte bine, nu stiu cum e la istorie, dar cred ca e ceva diferenta, nu stiu cat de mare, dar de la 10 cred ca ai ajunge la un 8, poate 9, diferenta intre liceu si facultate e uriasa, dar nu la fel de mare ca la medicina.

| bookofknowledge a răspuns:

Note mari.happy