| tonyc7 a întrebat:

Daca cineva ii spune altcuiva ca e un ciudat (sau o ciudata), mai ales de faţă cu altii, inseamna ca a jignit acea persoana folosind acest epitet? Este acest cuvant unul jignitor? Ce credeti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu intotdeauna este jignire, ciudat fata de un grup poate fi oricine care este diferit de acel grup, chiar daca este diferit in bine.
De ex.: un elev care invata bine este ciudat pentru lenesi, chiulangii sau care sunt foarte slabi; un cetatean corect si cinstit este ciudat pentru infractori, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate e ciudat(a) pentru cine spune.
Poate fi interpretat si ca vorbitorul este un nepriceput in cunoastere multiculturalismului.

| darrio2007 a răspuns:

De multe ori, acest cuvant este luat ca o jignire. Desi nu e.

| AdioTPU a răspuns:

Nu e neapărat o insultă, că nu e înjurătură dar suna oarecum deplasat, mai ales daca o faci de fata cu alții.