| Remix69 a întrebat:

Cum imi dau seama ca un cuvant e epitet?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Epitetul e o însușire mai deosebită. Adică în loc să zici că cerul e frumos spui că cerul e tainic și expus orizontului divin.

4 răspunsuri:
| Anonima6789777 a răspuns:

Hei. nu neaparat este o insusire mai deosebita.
Orice insusire poate fi epitet. Se clasifica in epitet simplu si epitet multiplu.
Epitet simplu : Casa incantatoare
Epitet multiplu : Casa incantatoare, draguta, primitoare
Epitetul este o figura de stil. In mod normal este preceda un substantiv... Poate sa precede si un adverb.
Exemplu : Mergea leganat cracanata.

| Remix69 explică (pentru Anonima6789777):

Nu cred ca ma va intreba la examen asta dar ma rog happy mersi

| Anonima6789777 a răspuns (pentru Remix69):

Nu te va intreba dar este esential sa recunosti figurile de stil indiferent de tipul lor happy