| oferteimobiliare a întrebat:

Daca doriti sa cumparati un apartament, va orientati spre cele noi sau cele de pe vremea comunismului?
Care credeti ca este pretul corect la apartamentele din Bucuresti?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Materialele folosite la constructia blocurilor sunt de obicei foarte proaste iar preturile sunt extrem de mari, si nu sunt cu mult diferite de cele vechi, decat in privinta ''aspectului comercial''in rest...nu au nicio calitate in plus.Eu as prefera apartamentele vechi, cu toate problemele lor, asa cum sunt ele vechi si posomorate de actiunea vremii.Pretul corect variaza...eu zic ca ar trebui stabilit un pret fix/metru patrat prin lege, astfel evitandu-se specula.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tinand seama de povestile celor care si-au cumparat apartamente de ambele tipuri, eu vreau un apartament vechi, de prin anii 80. Nu stiu care e pretul lui real.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Asta e o intrebare nde marketing! Personal, chiar daca nu am nimic cu sit din Buc, m-as orienta sa am cat mai mult soare si lumina naturala, e esentiala pentru psihic, si sanatate, echilibru...

| Vintilabal a răspuns:

Depinde ce imi inspira incredere, in general m-am uitat la ofertele celor vechi din Bucuresti. aici au o selectie super: http://www.titirez.ro/vanzari-case-vile/bucuresti/

| cs a răspuns:

De preferat e sa-ti cumperi unul nou. Dar daca nu ai suficienti bani pentru asa ceva te poti orienta catre unul construit inainte de 1989, dar (Atentie!) incearca sa nu cumperi ceva construit inante de cutremurul din '77.
Pretul corect este dat de raportul dintre cerere si oferta, la un volum considerabil de tranzactii.
Mometan pe piata nu exista pret corect. Totusi tinand cont de 2 factori principali:
-conditiile de acordare a unui imprumut ipotecar sunt la fel de dure ca cele din 2002;
-veniturile statistice sunt cu 50-60% mai mari decat in 2002;
-oferta este cvasiidentica
Rezulta ca pretul corect ar trebui sa fie cu aproximativ 50-60% mai mare decat in 2002.
Adica o garsoniera din Ghencea (care in 2002 se vindea cu 8000 USD) ar trebui sa coste 12.000-13.000 euro.
Deocamdata acest scenariu este fantezist, dar in conditiile in care criza economica dureaza mai mult de 18 luni cam aici se va ajunge...
P. S. apropo de ce a zis mike1993: deoarece observ ca te-ai nascut dupa revolutie iti spun eu ca in afara de nerespectarea dreptuilor omului, comunismul a picat deoarece se fixau preturile prin lege... in contradictie completa cu modul de functionare a economiei.