| andreea_1055 a întrebat:

Dacă elevii unei clase se aşează câte doi într-o bancă, atunci rămân trei bănci libere. Dacă aceiaşi elevi s-ar aşeza câte trei într-o bancă, atunci ar rămâne nouă bănci libere.
a)Câte bănci sunt în sala de clasă?
b) Câţi elevi sunt în clasă?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Andreea, incearca sa scrii in fiecare caz cate o ecuatie in care sa apara numarul bancilor si cel al elevilor. O sa vezi ca nu e greu. Bafta!

2 răspunsuri:
| davidaniel a răspuns:

X/2+3=nr de banci
2/3+9=nr banci

din amandoua rezulta x/2 +3=x/3 +9
aduci la acelasi numitor si il elimini => 3x +18=2x+54=>x=36 acum te intorci la prima relatie =>x/2+3=36/2+3=18+3=21

| Cristina_Stefanoiu_1997 a răspuns:

Intreberea asta e cu fractie. eu nu am facut fractia la scoala