| GeorgianaGeo1 a întrebat:

Daca asez cate 1 elev in banca imi raman 12 elevi in picioare, daca asez cate 4 elevi intr-o banca imi raman 9 banci libere. Cati elevi si cate banci sunt? Imi trebuie o rezolvare pentru clasa a 4a.Nu mai am nevoie mersi oricum

8 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Stii cum e... u centrezi u dai cu capu, daca ma-ntelegi, ho, ast si u sa rasp cineva

| Babbe a răspuns:

X = numar de elevii
y = numar de bancii

x=y+12
x:4=y-9

y+12:4 = y-9
y+12=4y-36
48=3y
y=48:3
y=16( nr de bancii)
x=12+16=28 ( nr de elevii )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! si eu sunt tot clasa 4.Si eu am invatat problemele acelea cu bancile.Sunt foarte simple! incearca sa te concentrezi cat poti tu mai mult si ai sa vezi ca o sa le intelegi! intai trebuie sa faci desenul cu bancile.

| GeorgianaGeo1 explică:

Va rog frumos raspundeti-mi va dau 2 funde sau mai mult daca vreti. imi trebuie rezolvarea pentru. clasa a 4 a.

| GeorgianaGeo1 explică:

Ma puteti ajuta?

| GeorgianaGeo1 explică:

Help

| GeorgianaGeo1 explică:

Daaaaaa, am mare nevoie de ajutor

| andreigon a răspuns:

Intrebarea e inposibila e nevoie de nr elevi sau banci incearca so rezolbi tu