| AlexHutu a întrebat:

Matematica- Metoda Falsei Ipoteze?
Salut, am o problema de matematica care trebuie sa o rezolv prin metoda falsei ipoteze:
"Daca elevii unei clase se aseaza cate 2 in banca raman 5 elevi in picioare; daca se aseaza cate 3 in banca raman 7 banci goale si una ocupata de un singur elev. Cate banci si cati elevi sunt?"
Merci pentru ajutor happy

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am habar ce numiți voi metoda Falsei Ipoteze. copii =C bănci=B Bx2+5=C (B-7) x3+1= C Bx2+5=B+B+B-21+1 B=21-1+5=25 C=55 verificare 25x2+5= 55 ( 25-7)x3+1= 54+1=55 Deci 55 de copii și 25 de bănci

| andoniboss77 a răspuns:

Mie mi-a dat 51 copi si 23banci

| ralucuta_9909 a răspuns:

Va rog sa ma ajutati s p mine sa compun o problema asemanatoare cu cea de mai sus! plz