| king5151 a întrebat:

Daca eu am abonament la microbuz si invat dupa amiaza, maine trebuie sa ma duc la scoala dimineata sa fac un control pentru ceva, nu eu toata clasa, pot sa folosesc abonamentul? Am fost o data in vacanta si a zis ca nu il pot folosi asa, desi eu il aveam platit toata luna

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Abonamentul are număr ne sau limitat de călătorii?

| king5151 explică (pentru sierra1):

Scrie ca nu e transmisibil si toate zilele 1 2 3 4 5 pana la 31

| sierra1 a răspuns (pentru king5151):

Adică un transport pe zi? că nu ințeleg...

| king5151 explică (pentru sierra1):

Pe el scrie dus si intors toata luna

| sierra1 a răspuns (pentru king5151):

Eu intreb una, tu zici alta

| Catrice a răspuns:

Tu plătești abonamentul pe o anumita ruta. Nu merge sa te duci în excursie 50 km cu abonament pe ruta de 4 km

| king5151 explică (pentru Catrice):

Ma duc in aceeasi ruta, exact unde ma duc cand am scoala, doar ca eu invat dupa amiaza si trebuie sa ma duc dimineata neaparat.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca nu scrie pe abonament "elevul are ore după-amiază", il poti folosi si dimineata. Nu stie soferul/controlorul de la ce ora incepi tu orele. Pe ceilalti colegi i-ai intrebat?

| king5151 explică (pentru Adrian5575):

Ma cunoaste soferul asta e chestia

| NunuNini a răspuns:

Ai 2 drumuri pe zi: unul dus si unul intors.
Te poti duce dimineata. Daca zice soferul ceva, spui ca v-au chemat la scoala mai devreme.

| king5151 explică (pentru NunuNini):

Ma duc la scoala dar pentru un control, nu sa fac ore, nu conteaza nu?

| NunuNini a răspuns (pentru king5151):

Nu conteaza.
Doar sa nu te intorci si sa mai mergi odata dupa amiaza. Ca sunt 4 drumuri si soferul te depisteaza.

| king5151 explică (pentru NunuNini):

Ma duc dimineata si ma intorc dupa amiaza, nu ma mai duc la scoala

| NunuNini a răspuns (pentru king5151):

Ok.

| king5151 explică (pentru NunuNini):

Dar am fost intr o vacanta si i am aratat abonamentul, desi era platit pe toata luna a zis ca nu pot sa l folosesc

| NunuNini a răspuns (pentru king5151):

Probabil el stie ca e valabil doar pe durata scolii.
Nu stiu exact cum e cu abonamentele scolare.

| Dgecko a răspuns (pentru king5151):

Este compus din file acel abonament sau este doar un tichet pe care il prezinti de fiecare data?
Poti circula la orice ora din zi cand ai abonament pe o anumita ruta, iar daca acel sofer iti atrage atentia in vreun fel ii poti exllica frumos situatia exct cum ai facut-o si aici, dar nu are dreptul sa te refuze.