| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac liceul la profil informatica pot sa dau apoi la Medicina? Adica... e fezabil?

Răspuns Câştigător
| otypa a răspuns:

Da

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da, e perfect chiar.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este indiferent ce profil faci daca poti sa inveti foarte bine biologia, fizica si chimia din care trebuie sa dai admitere. De obicei clasele de informatica sunt cele mai bune (elevii cu notele cele mai mari, deci si cea mai mare concurenta - un factor pozitiv cand e vorba de invatat). Trebuie sa poti sa recuperezi ca daca e vorba de clasele de biologie si chimie - acestea fac mai multe ore pe saptamana din aceste materii, pe cata vreme la informatica se face doar o ora (la chimie si biologie) sau doua (la fizica). Vezi ce este necesar la admitere la facultatea de medicina la adresele de mai jos
http://umf.ro/ro/#admitere/carol-davila/
http://studentlamedicina.wordpress.com/2008/02/08/admitere-2008/
vezi si un forum de discutii al celor care au intrat la medicina, sau care vor sa intre
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=22896&st=675

mariana
| mariana a răspuns:

Fiecare absolvent de liceu poate sa dea examenul de admitere, daca este cazul, sau sa-si depuna dosarul, la orice facultate doreste, indiferent de profilul liceului pe care l-a absolvit. Important este faptul de a dobandi cunostintele necesare, pentru a putea profesa in meseria respectiva si mai ales ca, meseria aleasa, sa-i aduca satisfactia necesara si sa o poata practica cu pasiune. Eu iti doresc mult succes, sau mai bine zis "bafta", asa cum va urati voi tinerii, pentru a reusi in ceea ce doresti sa realizezi in viata.

cristian
| cristian a răspuns:

Conditia este sa iei admiterea.
Cunostintele acumulate, de informatica, chiar te v-a avantaja in meseria spre care te indrepti.

| cely a răspuns:

Sigur ca da.

| cely a răspuns:

Sigur ca da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Poti sa dai. Am o amica, care a terminat matematica-fizica si este la medicina. Nu te impiedica nimic. Dar din punctul meu de vedere poate ar trebui sa-ti alegi profil biologie-chimei. Pentru liceu, evident. Pentru ca la admitere vei da examen din anatomie. Si sunt sanse ca la un profil de informatica sa nu se puna accent pe biologie. Dar daca nimeresti intr-un liceu cu profil real unde se pune accent si pe biologie, sau poti sa te pregatesti intens de unul singur, atunci nu e atat de important ce profil alegi in liceu.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

Întrebări recente