| clara_slm a întrebat:

Daca fac liceul la profil informatica, pot sa dau apoi la Medicina? Adica... e fezabil?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Este chiar foarte bine. Putini medicinisti au cunostinte avansate de informatica.Medicina viitorilui se va baza foarte mult pe IT. Mira

6 răspunsuri:
| LittleZyzy a răspuns:

Da, se poate, nu conteaza ce liceu ai terminat, si oricum si la profil mate-info se face biologie, chimie, fizica asa ca o sa ai minumul de cunostinte pentru a da la medicina.

| cristi a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului poti da la medicina daca iti place si vrei. Pentru a intra la fac. de medicina (in cazul in care incerci la cea de stat) trebuie sa inveti biologie(anatomia corpului uman, un manual de cls XI), si chimie sau fizica la aleger. Dar daca inca nu ai intrat la liceu de preferat este sa faci profilul "stiintele naturii", sau un profil de chimie, sau altceva care poate avea o legatura cu ce vei studia la medicina.winking

| otypa a răspuns:

Da

| otypa a răspuns:

Da poti

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu sunt cel mai bun exemplu pe care ti-l pot da... eu am terminat liceul Economic profil alimentatie publica si turism (am urat anii aceaia insa acum imi sunt dragi amintiri)... iar la facultate am dat la Facultatea de Medicina si Farmacie - specializare tehnica dentara si asta nu mi-a ajuns si am terminat si stomaologia... asa ca stai linistita ca se poate totul e sa vrei tu cu adevarat... sa te pregatesti bine din biologia de a 11 (era pe vremea cand am dat eu )si chimie... sunt unele orase unde se cere si chimie sau fizica la insa sunt orase ca si Oradea unde se cere doar biologia... multa bafta in viata si sper sa reusesti tot ce iti propui...

| bubu_7778 a răspuns:

Da se poate.Se face cu o ora mai putin biologie si chimie parca dar este ok.Acum se poate da la alegere intre chimie si fizica si e ok. Poti opta pentru fizica. Oricum stai linistita se intra destul de lejer acum la medicina, nu mai este cum era acum cativa ani.Acum cu 30 de puncte intri la taxa.30 de puncte echivalentul notei 3.Mult succes