| Andreea482 a întrebat:

Dacă fac liceul Militar și după Academia Militară, pot să ma duc și în alte țări să ma angajez acolo? Bănuiesc ca in alte țări se plătește mai bine decat la noi

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nici vorbă!
Știi cum se zice: te duci unde te vrea țara! (deci nu unde vrei tu)

PS - adică poți - îți dai demisia după un număr bun de ani de activitate (altfel plătești școlarizarea cu vârf și îndesat)

| siriusblack98 a răspuns:

Poti pleca si in alte tari sa lucrezi ca si cadru militar.Este adevarat ca in unele ai nevoie de cetatenie dar in Franta spre exemplu nu iti trebuie neaparat cetatenie.Si nu este adevarat ca trebuie sa iti faci acolo pregatirea militara ca sa te poti angaja cum ti-a zis cineva intr-un raspuns. Dupa logica lui si ca sa te angajezi in alta tara ca doctor ai nevoie sa faci acolo facultatea de medicina+practica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa pleci in detasare pe teatrul de operatii ca roman gen sa lupti cu teroristii sau sa pleci in legiunea straina dar in general tu esti format pentru ati apara tara si patria din care faci parte sa nu uitam de juramantul depus si de angajamentele fata de statul roman odata cu intrarea in armata.

| EneCristian a răspuns:

Nope ai nevoie sa faci un cadru militar acolo in schimb poti pleca in strainatate cu un corp militar roman detasat si primii mai multi bani( in general sa fi militar in alta tara ai nevoie de nationalitatea de acolo).