| Brigi_Salanki_1993 a întrebat:

Daca fac o facultate fara frecventa,dar o sa am media necesara, mai primesc bursa?

Răspuns Câştigător
| Docmiau a răspuns:

În mod normal se hotărăşte în senatul facultății. Trebuie să întrebi când depui dosarul de înscriere

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursele se acorda doar studentilor cu frecventa la zi, conform HG 558/1998, citez:
  "ANEXA 2.CRITERII GENERALE
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, cursuri de zi
  1. Bursele de merit şi bursele de studiu se acordă studenţilor din învăţământul superior de stat, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătura, iar cursanţilor de la învăţământul postuniversitar bursele se acordă prin concurs. Bursele de ajutor social se acordă la cerere, în funcţie de situaţia materială a familiei studentului. Studenţii primesc burse în baza criteriilor generale stabilite de prezenta hotărâre şi a criteriilor specifice elaborate de senatul universitar respectiv."

| BlueDark a răspuns:

Sunt curios ce fac lenesii ca tine in timpul in care ar fi trebuit sa fie la facultate...

| Brigi_Salanki_1993 explică (pentru BlueDark):

Am 25 ani si am doi copii mici nu pot sa ma duc la zi, asta fac eu daca esti asa de curios am grija de copii!

| BlueDark a răspuns (pentru Brigi_Salanki_1993):

Foarte fain atunci.Stii,am vazut multi oameni care pur si simplu nu se duceau de lene.
Te apreciez ca vrei sa petreci timp cu cei mici, chiar conteaza pentru ei! happy
Mna, ce sa zic, chiar imi pare rau...M-am grabit sa te judec bazandu-ma pe tiparul majoritatii studentilor care procedeaza astfel.
Ai grija doar sa ramai la zi cu predarea, ca altfel va fi greu la examene.Ai parinti care sa te ajute cu cei micuti in sesiune? Sau un partener, niste socrii, surori/frati?

| Brigi_Salanki_1993 explică (pentru BlueDark):

BlueDark nu-i nicio problema, bunica mea ma ajuta cand o sa plec eu la facultate, sotul meu este plecat in Polonia este electrician.

| BlueDark a răspuns (pentru Brigi_Salanki_1993):

Multa bafta!
happy

| Brigi_Salanki_1993 explică (pentru BlueDark):

Multumesc