| dianna123 a întrebat:

Daca iau somnifere si dupa 2 ore vine cineva sa ma trezeasca ma pot trezii?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde cate iei. Daca iei unul, sigur ca te trezesti. Sper ca nu vrei sa sperii pe cineva si sa simulezi ca vrei sa te sinucizi luand mai multe somnifere sperand ca va veni cineva in timp util sa te salveze si sa te trezeasca! Pentru ca raspunsul in aceasta situatie este NU. Dar poate nu acest lucru ai intrebat si fac eu din tantar armasar. Daca nu poti sa adormi bea un ceai de tei sau un pahar de lapte caldut inainte de culcare si ...gata.Lasa somniferele!

| CosteaVlad a răspuns:

Somniferele, dupa cum denota si din numele lor, sunt create pentru a induce somnul, adica pentru a-ti creea o stare care in mod normal ar putea aparea si singura, dar tocmai pentru faptul ca nu apare, somniferele au rolul de a te ajuta in acest sens.
A nu se confunda totusi cu substantele folosite in salile de operatii pentru anestezie totala, acelea sunt cu totul altceva; somniferele doar te-ajuta sa-ti vina somnul, nu te baga in stand-by definitiv. happy

| gigiro a răspuns:

Ai de gand sa stai treaza toata noaptea? Pai cand te vad parintii de dimineata isi dau seama ca ceva nu-i in ordine cu tine. Somniferele sunt date ca sa dormi mult si bine.Chiar daca te trezesti, nu esti buna de nimic, esti ca o drogata. Si, apropo, de unde iei tu somniferele, ca se dau cu reteta; din rezerva mamei?

| Alien a răspuns:

Sigur ca da!
Somniferul doar te ajuta sa adormi mai repede!

| Alisa a răspuns:

Atata timp cat esti sub efectul somniferelor, nu vei auzii absolut nimic, nici tipete, nici telefon, nimic, nimic si nici nu va putea sa te trezeasca cineva.

| Caitanu_Bogdan_1995 a răspuns (pentru Alisa):

Buna am si eu o intrebare daca pun 2 pastile in apa le pisez si le pun au acelasi efect

| Geo_George_1984 a răspuns:

Nu m-am lamurit deci simte ceva sau nu ca am nevoie pentru o farsa cand plec in cantonament laughing