| AnDrEy_8110 a întrebat:

Care este cea mai banoasa meserie in domeniul geografiei?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Daca prinzi un post la o firma de G.I.S. chiar de pe bancile facultatii (Master Degree), salariile incep de la 1500-1800 de RON. Cand incepi sa ai experienta, poti ajunge la salarii de programator. Daca esti Freelancer si prinzi proiecte din strainatate, se dicuta de la 4000 de euro in sus.
Specialisti G.I.S. sunt putini in Romania si este un domeniu de viitor, cautat la scara globala. Catedra de G.I.S. a fost pentru prima oara formata si acreditata in Bucuresti acum 3 sau 4 ani, nu mai tin minte.
G.I.S.-ul si Teledetectia sunt domeniile din care se castiga cel mai bine, geograf fiind. Dar ai nevoie de studii de Master pentru a ajunge acolo.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Expertul topo(grafic).
Castiga cat nu-i este rusine (ca avocatii).

| AnDrEy_8110 explică (pentru Bula):

Si ca sa devii inginer topograf ce specializare ar trebui urmata la facultatea de geografie?

| Bula a răspuns (pentru AnDrEy_8110):

Evident, topografie happy

| minrest a răspuns:

Manager hotel.

| gabicoo a răspuns:

Culegator itinerant de portofele in marile capitale europene.
happy

| Lostlyric a răspuns:

Tot ce tine de G.I.S. (Sisteme Informatice Geografice).

| AnDrEy_8110 explică (pentru Lostlyric):

Stii cam cat de mari sunt salariile?

| Lostlyric a răspuns (pentru AnDrEy_8110):

Daca prinzi un post la o firma de G.I.S. chiar de pe bancile facultatii (Master Degree), salariile incep de la 1500-1800 de RON. Cand incepi sa ai experienta, poti ajunge la salarii de programator. Daca esti Freelancer si prinzi proiecte din strainatate, se dicuta de la 4000 de euro in sus.
Specialisti G.I.S. sunt putini in Romania si este un domeniu de viitor, cautat la scara globala. Catedra de G.I.S. a fost pentru prima oara formata si acreditata in Bucuresti acum 3 sau 4 ani, nu mai tin minte.
G.I.S.-ul si Teledetectia sunt domeniile din care se castiga cel mai bine, geograf fiind. Dar ai nevoie de studii de Master pentru a ajunge acolo.